Sırrı Sakık'a büyük şok!

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık hakkında, mikroblog sitesi "twitter" hesabındaki bazı paylaşımları nedeniyle açılan soruşturma sonucunda, "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası ve memuriyet hizmeti ile seçme, seçilme ve velayet haklarından yoksun bırakılması istemiyle dava açıldı.

6 Kasım 2015 Cuma 20:25
Sırrı Sakık'a büyük şok!

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bir vatandaşın 155 Polis hattına,  "Ağrı Belediye BaşkanıSırrı Sakık'ın "twitter" hesabından terör örgütü  PKK/KCK'nın propagandası yaptığı" yönündeki ihbar üzerine başlatılan soruşturma  tamamlandı. 
 
Twitter hesabındaki paylaşımlarını inceleyen ve ifadesine başvuran  savcılık, Sakık hakkında, kendisince yapıldığını kabul ettiği paylaşımlarla,  "silahlı terör örgütü PKK/KCK'nın Türkiye Cumhuriyeti devletine yönelik  oluşturduğu illegal yapıyı meşru göstermek ve övmek suretiyle terör örgütün  propagandası yapma" suçunu işlediği iddiasıyla iddianame hazırladı. 
 
Ağrı Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede Sakık hakkında,  "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis  cezası ve memuriyet hizmeti ile seçme, seçilme ve velayet haklarından yoksun  bırakılması istendi. 
 
Davanın ilk duruşması, 10 Aralık'ta yapılacak. 
 
- Sırrı Sakık davaya ilişkin açıklama yaptı 
 
Sakık, hakkında açılan davaya ilişkin, gazetecilere yaptığı  açıklamada, "twitter" hesabında, "Bu toprakların barışa ihtiyacı olduğunu"  söylediği için hakkında dava açıldığını savundu. 
 
Söylediklerinin, bu topraklarda siyaset yapan, vicdanlı olan her  insanın sözlerinden farklı bir şey olmadığını ifade eden Sakık, yüzlerce kişinin  de bu yönde basın açıklaması yaptığı için protesto gösterisine katıldığı için  tutuklandığını ileri sürdü. 
 
Sakık, hukuk devleti adına herkesin bu tutuklamaları mercek altına  alıp incelemesi gerektiğini belirterek, şu görüşleri dile getirdi: 
 
"Bu savaş, bir ömür boyu sürüp gitmeyecek. Eğer sorunlar çözülecekse  benim cezalandırılmam, benim bedenim, barışa, Ağrı'ya, ülkeme armağan olsun.  Bu  yıldırma politikalarının hiç kimseye bir yararı yoktur. Bu kentte görevimizin  başındayız.  Bu ülkeyi yönetenlerin de bir an önce barışın iklimini bu topraklara  yayması lazım. Çünkü bu topraklar ölüme, kana artık doydu. Bu topraklar ölüm, kan  kokuyor. Ben bu toprakların bir evladı olarak bu kana, ölüme seyirci kalamam,  kalmamalıyız. Onun için barış mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu topraklarda yaşayacak  demokratik bir Türkiye için mücadele ediyoruz." 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »