Sivas'ta 2 Temmuz için güvenlik alarmı

35 aydın ve 2 göstericinin yanarak yaşamını yitirdiği Sivas Olayları'nın 20'nci yıldönümü öncesi Sivas'ta güvenlik önlemleri arttırıldı. 2 Temmuz Salı günü Sivas'ta 2 bin 500 polisin görev yapacağı bildirildi.

28 Haziran 2013 Cuma 23:51
Sivas'ta 2 Temmuz için güvenlik alarmı
2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'taki Madımak Oteli'nin yakılması nedeniyle 35 aydının yaşamını yitirdiği olayların bu sene 20'nci yıldönümü. 2 Temmuz Salı günü Sivas'ta anma törenleri düzenlenmesi planlanırken güvenlik güçleri de tedbiri elden bırakmıyor. Anma programına yönelik güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarken Sivas'ta 2 bin 500 polisin görev yapacağı belirtildi.

Sivas Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri yarın sabahtan itibaren kent girişlerinde arama noktaları oluşturacak. Kente gelen araçlar ve burada bulunanlar kişiler tek tek aranıp kimlik sorgulamaları yapılarak alınacak. Polis aramaları arma törenlerinin yapılacağı salı gününe kadar sürecek.

2 BİN 500 POLİS GÖREV YAPACAK


Sivas olaylarının 20'inci yıl dönümünde kent merkezinde anma törenlerinin yapılacağı salı günü güvenlik önlemleri artacak. 82 mobese kamerası ile gelişmeler saniye saniye izlenecek ve 4 TOMA aracı hazır bekletilecek. Tokat, Yozgat, Çankırı, Erzincan, Çorum, Kayseri, Malatya ve Kahramanmaraş'tan gelecek takviyelerle birlikte o gün kentte 2 bin 500 polis görev yapacak.

2 Temmuz Salı günü anma programının yapılacağı alana bağlı bütün yolların trafiğe kapatılacağı belirten yetkililer, bu nedenle vatandaşların mecbur olmadıkça araçları ile trafiğe çıkmamaları istendi. Ayrıca eski Madımak Oteli, bugünkü Bilim ve Kültür Merkezi'nin bulunduğu eski Belediye Sokak üzerinde bulunan esnafa da yazlı uyarı yapılarak, anma programının yapılacağı salı günü işyerlerini açmamaları istendi.

SAĞDUYU UYARISI


Öte yandan Sivas Emniyet Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak Sivas Olaylarının yıldönümü ile ilgili önlemler hakkında bilgi verdi. Salı günü saat 11.00'de yapılacak anma etkinliğine diğer illerden ve Avrupa ülkelerinden çok sayıda misafir beklendiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Yapılacak olan etkinlikte muhtemel olumsuzluklara karşı güvenlik kuvvetleri tarafından hassas bir şekilde gerekli emniyet tedbirleri alınmıştır. Bu nedenle anma etkinliğinin yapılacağı esnada halkımızın, yaşanabilecek olumsuzluklar karşısında sağduyulu ve sabırlı davranmasını, aksi halde halkımızın güvenlik güçlerinin işini zorlaştıracağını bilmesini ve herhangi bir karışıklığa meydan verilmemesi. Ayrıca 02.07.2013 salı günü ilimizde yapılacak olan Madımak olayları 20. yılı anma programı nedeniyle trafik ekiplerimiz saat 08.00 itibariyle bazı cadde ve sokakları trafiğe kapatacaktır."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »