21 Mayıs 2018, Pazartesi

Slovenya Başkabakanı'ndan Türkiye açıklaması

Slovenya Başbakanı Bratuşek yaptığı özel açıklamada, Slovenya ile Türkiye arasındaki ilişkiler iyi olduğunu belirterek, ''Ekonomi alanında daha iyi olabilir" dedi.

19 Haziran 2014 Perşembe 23:11
Slovenya Başkabakanı'ndan Türkiye açıklaması
Slovenya Başbakanı Alenka Bratuşek, Bosna Hersek'e gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı  açıklamada, Slovenya'nın insiyatifiyle Bosna Hersek ve Sırbistan'daki sel mağdurları için Brüksel'de düzenlenecek bağış konferansını, Türkiye ile Slovenya arasındaki ilişkileri değerlendirdi. 

Brüksel'de Temmuz başında yapılacak bağış konferansına ilişkin çalışmaları Slovenya'nın başlattığını, buna daha sonra Fransa ve Avrupa Birliği'nin (AB) de dahil olduğunu anlatan Bratuşek, şu anda zararın tam olarak ne kadar olduğuna dair sonuçların beklendiğini ifade etti. 

Bratuşek, bağış konferansında fazla miktarda para ve gerekli malzemelerin toplanacağına inandığını belirterek, "Istiyoruz ki Bosna Hersek ve Sırbistan'da en hızlı şekilde hayat normale dönsün. Öncellikle insanların evlerine tekrar dönebilmeleri için, seller sırasında zarar gören evleri onarmamız lazım" dedi. 

"Türkiye ile ilişkiler iyi''

Slovenya Başbakanı Bratuşek,  Türkiye ileSlovenya arasındaki ilişkilerin iyi olduğunu belirterek, ''Bu ilişkilerin ekonomik alanda da daha ileriye götürülebilir. Bu hem Türkiye'nen hem de Slovenyan'ın bir isteğidir'' dedi.

Avrupa Birliği ailesine katılmak isteyen ülkelerin, bazı şartları yerine getirmesi gerektiğine dikkat çeken Bratuşek, bu durumun bütün ülkeler için geçerli olduğunu söyledi. Bratuşek, ''AB kapısı, Bosna Hersek, Batı Balkanlar ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'ne açıktır. Bu devletlerin katılım öncesi şartlarını yerine getirmeleri halinde Slovenye bu ülkeleri destekleyecektir'' şeklinde konuştu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »