Soçi Olimpiyatları'nda ilk zafer Türklerin

Rusya'da milyar dolarlık işler yapan Türk firmaları, 2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları öncesinde projeleri teslim etmeye başladı.

15 Kasım 2013 Cuma 1:36
Soçi Olimpiyatları'nda ilk zafer Türklerin
2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları'nın başlaması öncesinde, bölgede milyar dolarlık işler yapan Türk firmaları, projeleri teslim etmeye başladı.

Olimpiyatlar için 1,5 yıllık sürede toplamda 700 bin metrekare inşaat yapan Türk firmalarının, işleri rekor sayılabilecek sürede tamamlaması dolayısıyla "Türkler Soçi Olimpiyatları'nı daha başlamadan kazandı" yorumları yapıldı.

Ayda yaklaşık 15 bin Türk işçi sirkülasyonuyla çalışan ve 1.6 milyar dolarlık iş yapan Türk firmaları, Rus ve uluslararası otoritelerin takdirini kazandı.

Soçi'de Türk firmalarının yaptığı projeler arasında, 12 otel ve çok sayıda apart otel, konutlar, alışveriş merkezleri ile olimpiyatları takip edecek binlerce gazeteciyi ağırlayacak medya merkezi yer alıyor.

İlk otel kompleksini Türkler teslim etti


Monolit Beton Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Kulaksız yaptığı açıklamada, Soçi olimpiyat projeleri ikinci etap çalışmaları kapsamındaki ilk otel kompleksini kendi firmalarının teslim ettiğini söyledi.

Kulaksız, 3 bin 500 işçi ve 100'ün üzerinde mühendis çalıştırarak 18 ayda oteli teslim eden ilk firma olduklarını belirtti. Türk işadamı Kulaksız, teslim törenine Rusya'nın olimpiyatlardan sorumlu bakanının katıldığını ve Türk işçilerine, gösterdikleri gayret dolayısyla teşekkür ettiğini kaydetti.

''Olimpiyatların ilk altın madalyası müteahhit milli takımının''


Sembol Construction Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Gültekin de Soçi olimpiyat projelerinde yüklenici firma olarak, 18 Türk şirketiyle beraber çalıştıklarını belirtti.

Soçi'de iş yapan Türk şirketlerini "müteahhitlerin oluşturduğu milli takıma" benzeten Gültekin, Soçi'nin çok büyük bir proje olduğunu vurguladı. Gültekin, "Bizim bölümümüz genellikle otel ve konaklama içeriyor. 5 tane 5 yıldızlı otel, bir çok 3 yıldızlı otel, medya merkezi yapıyoruz. Bir ayda ortalama 15 bin kişiyle çalıştık, bunun yüzde 90-95'i Türkiye'den. Soçi'de Türklerin yaptığı bölümün bütçesi 1.6 milyar dolar" diye konuştu.

Soçi'de kullandıkları malzemenin yüzde 90'ının Türkiye'den geldiğini, projeleri, deniz seviyesinden 540 ve 960 metre yükseklikte iki bölümde yaptıklarını anlatan Gültekin, yapılan işin sadece inşaatlardan oluşmadığına, arkasında çok büyük bir lojistik organizasyon olduğuna işaret etti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »