12 Kasım 2018, Pazartesi

Soçi'de üçlü zirve sona erdi! Liderlerden flaş açıklamalar..

Soçi'de Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin gerçekleştirdiği Suriye zirvesi sona erdi. Üç lider ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

22 Kasım 2017 Çarşamba 18:15
Soçi'de üçlü zirve sona erdi! Liderlerden flaş açıklamalar..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya, İran ve Türkiye arasındaki üçlü zirvede yaptığı açıklamada, “Bu üçlü zirve Suriye’de yıllardır yaşanan trajedinin son bulması bakımın son derece önemli” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında Rusya'nın Soçi kentinde Suriye için düzenlenen üçlü zirve sona erdi. Türkiye-Rusya-İran üçlü zirvesi yaklaşık 1,5 saat sürdü.  

Liderlerin konuşmasından satır başları;

ERDOĞAN: Bugün, değerli dostlarım Sayın Putin ve Sayın Ruhani ile gerçekten kritik görüşmeler yaptık. Suriye'de ateşkesin tesis edilmesiyle ilgili attığımız adımları müzakere ettik.Ulusal Suriye kongresi için çalışacağız.Bugün gerçekleştirdiğimiz istişarede, Suriye'de güven artırıcı önlemlerin hayata geçirilmesini kararlaştırdık.Suriye halkının öncülüğünde ve sahipliğinde yürütülecek kapsayıcı, özgür, adil ve şeffaf bir siyasi sürecin hayata geçirilmesine yardımcı olmak hususunda görüş birliğine varmış bulunuyoruz. Terörist unsurların süreçten dışlanması önceliğimiz

PUTİN: Çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili adımları belirledik.

Suriyeliler kendi geleceklerine kendileri karar vermeli.

Çatışmalar durdurulmalı.

Meslektaşlarım Erdoğan ve Ruhani ile birlikte yaptığımız bu olumlu görüşmeler için teşekkür etmek istiyorum.

RUHANİ: Her şeyden önce Putin'e, böyle bir zirveye öncülük yaptığı için teşekkür etmek istiyorum.

Bu toplantı öyle bir zamanda yapılıyor ki, bu süreç içinde üç ülkenin beraber yaptığı çalışma, Suriye'de barış ve istikrarın oluşması için zemin hazırlamıştır.Bugünkü toplantı çok açık bir toplantıydı. Üç ülke kendi fikirlerini çok açık bir şekilde beyan ettiler. Burada amaç Ulusal Kongre'nin oluşması.Bu kongrede bütün aktif partiler, Suriye'ye karşı ve hatta Suriye taraftarı olanlar bu kongrede birleşecekler ve Suriye'nin geleceği için müzakere yapacaklar.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »