"Soğan tarlada 1,5, tezgahta 6 lira"

Soğan üreticisi Nuri Söylemez, "Aradaki komisyoncular benden 1,5 liraya alıyor, o diğer komisyoncuya o da haldekine devrediyor. Haldeki çıkışı da 6 lira oluyor" derken Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, "Türkiye'de en yüksek soğan rekoltesini barındıran bölgeler henüz devreye girmedi. Diğer yerler önümüzdeki haftalarda devreye girer. Bu boşluktan dolayı da fiyatların kısa bir süre, spot bir yükselişi söz konusu. Önümüzdeki haftalarda piyasanın normale gireceğini üretimle beraber piyasanın da düşeceğine inanıyorum" açıklamasında bulundu.

21 Haziran 2018 Perşembe 21:30
"Soğan tarlada 1,5, tezgahta 6 lira"
Amik Ovası'nda üretilen soğan, tarlada 1,5 lira iken  tezgahta 6  liraya kadar alıcı buluyor.

AA muhabirinin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinden  aldığı bilgiye göre, Amik Ovası'nda geçen yıl 46 bin 500 dekar alanda 198 bin 993  ton verim alınan soğanda, bu yıl ekilen 42 bin dekar alanda 173 bin 800 ton  rekolte alınması hedefleniyor.

Bereketli topraklarıyla çiftçisinin yüzünü her zaman güldüren Amik  Ovası'nda bu yıl üretilen soğanların tarlada kilosu 1,5 liradan alıcı buluyor.

Tüccarların ve komisyoncuların elinden geçen soğan, büyük şehirlerde  kilosu 6 veya 6,5 liraya kadar satışa sunuluyor.

Üreticiler ise bunun, hem bu sene yaşanan hava şartları hem de  tüccarlarının üzerine koydukları kardan kaynaklandığını değerlendiriyor.

Soğan üreticisi Nuri Söylemez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu  sene soğanda beklenen verimi alamadıklarını ifade etti.

Bu yıl soğan tarlasından çok az bir tonaj aldıklarını ve hiç tonaj  almadan söktükleri yerler de bulunduğunu dile getiren Söylemez, şunları kaydetti:

"Geçen sene 75 kuruşa satıyorduk, bu sene 1,5 liraya alıyorlar  kilosunu. Bunun nedeni hava şartlarına bağlı, yağmur, güneş etkiledi. Geçen sene  kendi ektiğim 200 ton soğanım vardı, 65 dönümde, bu sene 30 dönüme düşürdüm  kazanç yapamadığımız için. 30 dönüme düşünce soğan iki katına oldu. 1,5 liraya  veriyoruz şu an ama daha fazla zarara gittik çünkü verim alamadık."

Aradaki fiyat farkını değerlendiren Söylemez, "Aradaki komisyoncular  benden 1,5 liraya alıyor, o diğer komisyoncuya, o da haldekine devrediyor.  Haldeki çıkışı da 6 lira oluyor. Onlar emeksiz parayı götürüyorlar." dedi.

"Aşırı yağışlardan dolayı pek büyüme olmadı"

Bir başka soğan üreticisi Recep Balcı ise bu yıl 43 dekar alanda soğan  ekimi yaptığını söyledi.

Bu sene soğanlardan pek memnun olmadıklarını belirten Balcı, "Aşırı  yağışlardan dolayı pek büyüme olmadı, küçük kaldı ürünler. 3-4 defa ilaç  uygulaması ve her türlü bakımını yaptık ama geçen seneki verimi alamadık. Geçen  sene 80 kuruşla 1 lira arasında satıyorduk, bu yıl kilosu 1,5-2 liradan, normal  piyasada marketlere, manavlara, hallere sorduğumuzda 6-6,5 liraya kadar." diye  konuştu.

Tüccara ise soğanın kilosunu 2 liradan sattıklarını dile getiren  Balcı, "Aradaki tüccarlar para kazanıyor, üretici doğru düzgün kazanamıyor.  Çiftçinin elinden mal çıktıktan sonra bitiyor." dedi.

Soğan satıcısı Hasan Yalçınkaya ise kendisinin soğanı tarladan  kilosunu 2 liraya aldığını ve 3 liraya satış yaptığını söyledi.

Bir lira kar aldığını ifade eden Yalçınkaya, fiyat farkını, "Aradaki  komisyonculara ve aracılara bağlıyoruz maalesef, 4 veya 4,5 lira farkla fiyat  yükseliyor. Genelde fiyat farkı oluyordu ama bu kadar uçuk olmuyordu. Bunu da  komisyoncular yapıyor." dedi.

Soğanın kilosu Çukurova'daki tarladan 1-2 liraya çıkıyor

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, bu sezon kentte hasat  edilen soğanın en yüksek tarla fiyatının 1-2 lira olduğunu belirterek, tarla ile  market arasındaki fiyat farklarının kronik bir sorun olduğunu savundu.

Tarlada kalan herhangi bir ürünün bile markete gittiğinde fiyat  farkının yüzde 300 kadar artabildiğini öne süren İncefikir  şunları söyledi:

"Adana'nın dışında diğer çıkan şehirlerde de ekim alanlarının gerek  azalmasından gerekse verim azlığından dolayı ürün bazında bir boşluk oluştu. Şu  anda sadece Reyhanlı'da soğan hasadı var. Diğer yerler henüz çıkmış değil. Ankara  Polatlı, Ereğli, Niğde tarafı, Trakya, Amasya bölgesi henüz çıkmadı. Bu boşlukta  fiyatların fırlaması aslında ekonomik anlamda çok anormal, belirsiz bir durum  değil. Geçici bir durum olduğuna inanıyoruz. Arkadan çıkacak diğer şehirlerdeki  ürünlerle beraber fiyatın normale ineceğini, daha sonra rantabl, belirli bir  seviyede gideceğini tahmin ediyoruz. Türkiye'de en yüksek soğan rekoltesini  barındıran bölgeler henüz devreye girmedi. Diğer yerler önümüzdeki haftalarda  devreye girer. Bu boşluktan dolayı da fiyatların kısa bir süre, spot bir  yükselişi söz konusu. Önümüzdeki haftalarda piyasanın normale gireceğini üretimle  beraber piyasanın da düşeceğine inanıyorum."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »