18 Haziran 2018, Pazartesi

Soma Holding Sahibi Kim? - Alp Gürkan Kimdir?

Soma Maden ve Soma Holding sahibi Alp Gürkan kimdir? Alp Gürkan maden işletmeciliğine nasıl başladı? Alp Gürkan kimdir?

14 Mayıs 2014 Çarşamba 23:39
Soma Holding Sahibi Kim? - Alp Gürkan Kimdir?
Yüzlerce işçinin hayatını kaybettiği facianın yaşandığı maden ocağını işleten Soma Holding, 1984′te Soma Kömür A.Ş. adıyla kurulup kömür madenciliğine başladı.

2005′te Türkiye Kömür İşletmeleri’nden (TKİ) devralma suretiyle yaklaşık 18 milyon ton kömür rezervinin rödovans (kömür payı) karşılığında işletilmesi işini üstlendi.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Alp Gürkan, Başkanvekilliğini de oğlu Can Gürkan yapıyor. Jeoloji mühendisi olan Alp Gürkan, iş hayatına 1970'li yıllarda İzmir Bayındır'da kurşun-çinko madeni işleterek başladı. İlk işinde başarılı olamayan Gürkan, daha sonra Tirebolu'da bir madeni taşeron olarak işletmeye başladı. Burada kazanılan başarının ardından Soma'da kömür madeni işine giren Gürkan, holdinginin temellerini de bu şirketle attı. 

Özellikle 2005 yılında Türkiye Kömür İşletmeleri'nin rödovans karşılığı işleri özel sektöre devretme kararı almasıyla şirket hızla büyümeye başladı. Zonguldak'ta da Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) açtığı ihaleyi kazanıp TTK'nın ardından Türkiye'nin en büyük kömür üreticisi oldu. 

2012 cirosu 300 milyon TL olan şirketin 2014 ciro hedefi ise 700 milyon TL idi. 5 bini yer altında olmak üzere toplam 5 bin 500 çalışanı bulunan şirket son dönemde gayrimenkul yatırımları ise dikkat çekmişti. 
Holdingin İstanbul 'da Maslak ve Kartal'da iki önemli projesi bulunuyor.

Soma Holding maliyeti nasıl düşürdü?


Soma’da yaşanan patlama sonucu yüzlerce işçinin öldüğü ve mahsur kalan yüzlerce işçinin kurtarılma çalışmalarının sürdüğü maden ocağını işleten Soma Holding’in sahibi Alp Gürkan, 2012 yılında Hürriyet Gazetesine verdiği bir röportajda, TKİ'nin 130-140 dolara mal ettiği kömürün tonunu 23.8 dolar maliyetle çıkardıklarını, özel sektörün çalışma tarzıyla düşürdüklerini söylemişti.

Açıklamasında, “TKİ, Soma’da kömürü kendisi çıkarırken tonunu 130-140 dolara mal ediyordu. Biz ihaleye girip, tonunu TKİ’ye rödovans payı dahil 23.80 dolara çıkarma taahhüdü verdik” diyen Gürkan, Soma’daki işlerin TKİ’nin 2005 yılında verdiği bu kararla büyüdüğünü anlatıyor. Gürkan’a göre TKİ, rödovans (maden ocaklarının işletmesinin kiraya verilmesi) karşılığı işlerini özel sektöre devrederek zarardan kara geçti.

"Bu model size para kazandırıyor mu?" sorusuna ise Gürkan, "Gerek biz, gerek diğer özel şirketler, kar etmesek bu işe girmezdik" cevabını veriyor.

Soma Kömür, aylık ortalama 250 bin ton kömür üretiyor.Üretilen kömürün tamamı TKİ tarafından satın alınıp sanayi ve ısınma amaçlı olarak piyasaya sürülüyor. 2009′da Ciner Grubu’ndan yine Soma’daki 15 milyon tonluk kömür rezervini de devraldı. Bu maden de yıllık 2 milyon 500 bin ton kapasiteli.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »