18 Haziran 2018, Pazartesi

Soma protestolarına polis müdahalesi

Bir çok ilde soma faciası nedeniyle gösteri yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

15 Mayıs 2014 Perşembe 7: 0
Soma protestolarına polis müdahalesi
Artvin’de Soma’daki maden faciasını protesto etmek için AK Parti İl Binası’na yürümek isteyen gruba polis müdahale etti.

Artvin’de Halkevleri öncülüğünde basın açıklaması yapmak isteyen 50 kişilik grup Kızılay İş Hanı önünde toplandı.

Grubun Cumhuriyet Caddesi üzerinden, AK Parti il binasına yürümesine izin vermeyen polis ve protestocular arasında gergin anlar yaşandı. Polis ekipleri, binaya 50 metre uzaklıkta kurdukları barikatı geçmek isteyen protestoculara copla müdahale etti.

Biber gazının da kullanıldığı olayın ardından bazı protestocular gözaltına alındı. Bu arada polisin müdahale ettiği göstericilere sivil vatandaşların da vurması dikkat çekti.

GİRESUN’DA YÜRÜYÜŞ


Giresun’da da KESK tarafından düzenlenen yürüyüşle Soma’da hayatını kaybeden madenciler anıldı. Gazi Caddesi’nden Atatürk Meydanı’na yürüyen sendika üyeleri burada hükümet aleyhine sloganlar atarak yaşanan faciayı protesto etti. Gruptakiler yüzlerini kömürle boyadı. Türkiye Gençlik Birliği ve Türkiye Liseliler Birliği Giresun Şubesi üyesi bir grup öğrenci de hayatını kaybeden işçileri anmak için Atatürk meydanında oturma eylemi yaptı.

İZMİT'TE POLİS MÜDAHALESİ


Soma'daki kömür madeninde meydana gelen son belirlemelere göre 245 maden işçisinin hayatını kaybettiği faciayı protesto etmek için İzmit'te AK Parti il binasına siyah çelenk bırakmak isteyen gruba, polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Gerginlik sürüyor.

SOMA EYLEMCİLERİNE AYDIN'DA POLİS MÜDAHALESİ


Aydın'da, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasının ardından protesto gösterisi yapmak için toplanan gruba, polis biber gazlı ve TOMA'lı müdahalede bulundu.
Soma'da işçilerin madende ölmesine tepki göstermek isteyen CHP, ÖDP, EMEP, TKP, İP ile bazı sendika ve sivil toplum kuruluşlarına üye bir grup, İstasyon Meydanı'nda toplandı.

Ellerinde 'Bir avuç kömür için, bir ömür verenler', 'Dünyanın en onurlu karası', 'Facia değil toplu katliam' ve 'Maden işçileri onurumuzdur' yazılı döviz taşıyan, hükümet alehine slogan atan grup, Adnan Menderes Bulvarı'nda yürümeye başladı. Grubun önünü kesen polis, Abide Meydanı'nda barikat kurdu. Bir süre burada oturan, ardından barikata yüklenen göstericilere, polis biber gazı ve TOMA ile müdahalede bulundu.

Ara sokaklara kaçmaya başlayan göstericilerden 10 kişi gözaltına alındı. Atatürk Kent Meydanı'nda toplanan grup, gözaltına alınanların serbest bırakılması için oturma eylemine başladı. Müdahale anında buradan geçen vatandaşlarında biber gazından etkilendiği görüldü.

İZMİR'DE SOMA PROTESTOSUNA TOMA'LI MÜDAHALEİZMİR'de Soma maden ocağında yaşanan faciayı protesto etmek için işçi, memur sendikaları ile İzmir Barosu'nun düzenlediği yürüyüşe polis, TOMA'yla müdahale etti. Konak'ta polisin kurduğu barikatı kaldırmasını isteyen gruba tazyikli su ve biber gazı sıkıldı. 

DİSK, KESK, TÜRK-İş ve İzmir Barosu, Soma maden ocağında yaşanan faciayı protesto etmek için 'Katliamın faillerini biliyoruz' yürüyüşü düzenledi. Basmane meydanında başlayan ve Fevzipaşa Bulvarı'nda Konak Meydanı'na kadar süren yürüyüşe işçi ve memurların yanı sıra çok sayıda sivil toplum ve gençlik örgütü üyelerinin de katıldığı 2 bine yakın kişi katıldı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir'in de aralarında bulunduğu grup 'Hükümet istifa', 'İş kazası değil bu bir katliam', 'Soma'nın hesabını soracağız' sloganları attı.

Konak'a gelen protestocular önceden Büyükşehir Belediyesi ile İZSU binası arasında basın açıklamasıyla, yürüyüşü bitirmeyi planlamasına rağmen 100 metre geride Merkez Bankası önünde polis barikatıyla karşılaştı.

Barikatın arkasında TOMA ve çevik kuvvet ekipleri konuşlandı. Yürüyüş düzenleme komitesi barikatların kaldırılmasını ve geçişe izin verilmesini istedi. Ancak, polis buna izin vermedi.

Bazı grupların barikata doğru yanlarında getirdikleri kömürleri atması üzerine gerginlik çıktı. Ancak, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, kısa süreliğine gerginliği yatıştırdı. Daha sonra Beko, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir, İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ile görüşme yaptı. TOMA'ları arkasında polis kalkanlarının altında yapılan görüşme sonrasında Beko, "Emniyet Müdürü, daha önceden aldıkları talimat ve karar nedeniyle barikatı açmayacaklarını söyledi" dedi. 

Polisin barikatı açmaması üzerine bir grup barikatları kaldırdı, kolkola girerek polis araçlarının üzerine yürüdü. Bazıları ellerindeki bayraklarla polis araçlarına vurdu. Bunun üzerine polis TOMA'larla müdahale etti. Tazyikli su ve biber gazlı müdahaleye kalabalıktan bazıları taşla karşılık verdi.

Ancak, TOMA'lar hareketlenerek kalabalığı Alsancak yönüne doğru yöneltti. Tazyikli su ve biber gazı nedeniyle çok sayıda kişi ıslandı ve zor durumda kaldı. Polisin takibi Kordonboyu ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde de sürdü.

Kordon'da polisin gözaltına aldığı kişilerin bazılarına kafeteryalarda oturan vatandaşlar da müdahale etti. Gençlerin gözaltına alınmamasını isteyen kişiler polis ısrar edince araya girerek gözaltılara engel oldu. TOMA aracının zaman zaman göstericiler yerine kafeteryalara da tazyikli su sıktı. Kafeterya ve publarda oturanlar bu duruma tepki gösterdi. 


BURSA’DAKİ EYLEMLERE POLİS MÜDAHALE ETTİ


Bursa’da 'Diren Bursa Platformu’ tarafından Manisa’nın Soma İlçesi’nde meydana gelen maden kazasını protesto etmek için düzenlenen yürüyüşte olaylar çıktı. Ak Parti İl Binası önüne yürümek isteyen gruba çevik kuvvet ve TOMA ile müdahale edilirken olaylarda 4 kişi gözaltına alındı.


Manisa’nın Soma İlçesi’nde yaşanan maden kazasında işçilerin yaşamını yitirmesinin ardından Bursa’da ‘Diren Bursa Platformu’ tarafından eylem düzenlendi. Setbaşı Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık bin kişilik grup buradan Atatürk Caddesi’ne yürüdü. Bazı eylemciler yüzlerini siyaha boyayarak, başlarına baret taktı. Sloganlar atan ve hükümeti istifaya çağıran grup, AK Parti İl Binası önünde ters yönde trafiği keserek yürümek istedi.

Gruba engel olan ve 'yaptığınız eylem kanunsuz bir eylemdir' diye anons yapan çevik kuvvet ekibi ile eylemciler arasında arbede yaşandı. Bu sırada yere düşen bir polise eylemciler sopalarla vururken, yere düşen polis arkadaşları tarafından geri çekildi. Çevik kuvvet ekiplerine su şişesi ve bayrak sopası atan gruba TOMA tarafından su sıkıldı. Çöp konteynırlarından barikat yapan grubu TOMA’lar doğru dağıttı.

Namazgah Caddesi’ne kadar kovalanan grup ara sokaklara dağılırken çevik kuvvet ekipleri bazı eylemcilere müdahale etti. Olaylarda 4 kişi gözaltına alınırken bir poliste hafif şekilde yaralandı.

KADIKÖY'DE EYLEM YAPAN GRUBA POLİS MÜDAHALE ETTİ


Kadıköy Altıyol'da toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, Söğütlüçeşme Caddesi'nde barikatlar kurup eylem yapmak istedi. 

Kadıköy Altıyol'daki Boğa heykeli önünde, dün saat 22.00 sıralarında toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için eylem düzenlendi. Söğütlüçeşme Caddesi'nde barikatlar kurup bankamatiklere zarar veren göstericiler, dağılmaları konusunda kendilerini uyaran polise, taş ve şişe attı.

Polis de eylemcilere biber gazı ve boyalı mermiyle müdahalede bulundu. Grup daha sonra Bahariye Caddesi'ne geçerek barikat kurarak ateşe verdi. Burada da polis göstericilere müdahale etti. Polis-eylemci gerginliği, Altıyol çevresinde gece boyunca devam etti.

BANKALARIN CAMLARI KIRILDI, BİLGİSAYARLAR DIŞARI ATILDI


Eskişehir'de Soma'da meydana gelen işçi ölümlerini protesto etmek için yürüyüş yapan grup, AK Parti il binasına yürümek isteyince polis müdahalesiyle karşılaştı. Gruptakiler, 20'ye yakın banka şubesinin camlarını kırıp bilgisayarları monitörlerini ve kasaları dışarı attı.

Türk-İş, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Tabip Odası'nın öncülüğünde Soma'daki kömür ocağında meydana gelen olayı protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi. Yaklaşık 3 bin kişi Odunpazarı semtindeki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önüne siyah çelenk bırakıp 'İşçi cinayetlerinin hesabını soracağız' yazılı pankart açarak yürüyüşe geçti.

Kalabalık 'Ne mutlu Türk'üm diyene', 'Soma kaza değil, cinayettir' ve 'Soma işçisi yalnız değildir' sloganları atarak Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi'ndeki Espark Alışveriş Merkezi önüne kadar yürüdü. Buradaki kalabalığın arasında CHP Milletvekili Mustafa Balbay, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da katıldı. 

KAVGA ÇIKTI 


Kalabalık 10 dakika süreyle oturma eylemi yaptı. Sendika temsilcileri yürüyüşün tamamlandığını belirterek üyeleriyle birlikte kalabalıktan ayrıldı. Yaklaşık 2 bin kişi ise tekrar kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyeleri ile başlarında baret olan maden ve jeoloji mühendisliği bölümü öğrencileri arasında tartışma çıktı.

Öğrenciler BDP'liler birlikte yürümeyecekleri söyleyince kısa süreli arbede yaşandı. Yoldan geçen bir kişi de partilerinin bayrağı ile yürüyen BDP'lilere tepki gösterdi. Bu kişi saldırıya uğrayınca yakındaki bir pastaneye sığındı. 

BANKALARIN CAMLARINI KIRDILAR 


Yürüyüş sırasında kalabalık arasından ayrılan yaklaşık 300 kişi AK Parti İl binasına doğru yürüyüşe geçti. AK Parti il binasının olduğu Yunus Emre Caddesi'nde grubu TOMA'lı çevik kuvvet karşıladı. Yolun kapatılması üzerine gruptakiler otobüs durağındaki bankları yol ortasına getirip, döktükleri çöpleri de ateşe verdi.

Polise taş ve havai fişek atan gruba TOMA aracından renkli su sıkıldı. Kaçan gruptakiler Sivrihisar, Cengiz Topel ve İsmet İnönü Caddelerindeki 20'ye yakın banka şubesinin camlarını kırıp ATM'lere zarar verdi. Gruptakiler, bazı banka şubelerinin içine girip bilgisayar kasalarını ve monitörlerini dışarı atıp, ara sokaklara kaçtı. 

TRAKYA SOMA'DA ÖLEN İŞÇİLER İÇİN YÜRÜDÜ


SOMA'da ölen maden işçileri için Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde toplanan binlerce kişi yürüyüş düzenledi. Edirne'de kortejin önünde giden ve 4 kişinin taşıdığı büyük Türk bayrağının kaldırılmasını isteyen HDP'lilerle bayrak taşıyanlar arasında kısa süreli tartışma çıktı.

Edirne'de internet üzerinden organize olan yaklaşık 500 kişilik kalabalık Zübeyde hanım parkında bir araya geldi. Ellerinde Berkin Elvan ve Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenlerin posterlerini taşıyan grup, daha sonra Talatpaşa Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti.

Bazı sendikalarında destek verdiği yürüyüşte hükümet aleyhine sloganlar atan grubun en önünde yer alan HDP'li küçük bir grup, kortejin önünde büyük Türk bayrağı taşıyanlardan bayrağın kaldırılmasını istedi. Bayrak taşıyanlardan Özcan Şanlı, HDP'li grup ile tartışıp bayrakla önde yürümeye devam edeceğini söyledi. Kısa süreli tartışmanın ardından kalabalığı ellerindeki megafonlarla yönlendiren kişilerin grubun yürüyüşünü durdurarak 'bayrak yürümeye devam' diyerek gruptan ayırmaya çalıştığı görüldü.

Büyük Türk bayrağını taşıyanlardan Özcan Şanlı ise bayrağın önde yürümesinden bazılarının rahatsız olup kendisinden kaldırmasını istediğini söyleyerek, "Bu bayrak önde yürümeye devam edecek. Kimse gelirse gelsin kaldıramayacak. 

Bunlar bayrağımızı tutmaya bile korkuyorlarö dedi ve yürüyüşüne devam etti. Bazı HDP üyeleri ise bayrak taşıyanların sarhoş olduğunu öne sürerek bu nedenle kortejden ayrılmalarını istediklerini söyledi. Yaklaşık 5 kilometre sloganlar atarak yürüyen grup daha sonra AK Parti binası önünde geldi.

Burada Berkin Elvan'ın da aralarında bulunduğu Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenlerin posterlerini yere sererek mum yaktı. Hükümeti istifaya davet eden grup yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.

Eylem sırasında polis geniş güvenlik önlemleri alırken, parti binası girişinde Çevik Kuvvet ekipleri hazır bekledi.

ÇORLU'DA SOMA EYLEMİ


Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'ndeki 'Soma' eylemi ise Omurtak Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Meydanı'nda yapıldı.

Trakya İleri Avukatlar Birliği adına basın açıklamasını okuyan Avukat Mehmet Fatih Talan, ülkede yaşanan bir faciaya daha tanık olunduğunu belirterek, "Yıllardır sürekli ölüm haberleri ile anılan maden ocakları, özel şirketlerin rant peşinde koştuğu, rantları için insan canını ikini planda bile düşünmedikleri bir alan haline getirilmiştir. Bunun bu hale getiren elbette, siyasal iktidar ve onun rantçı bakanları, milletvekilleridir.

Bu kirli ilişkilerin nasıl döndüğünü biliyoruz. Nasıl denetlendi deyip de hiç denetlenmediğini biliyoruz. Yas tutmayacağız ve sizinle aynı dili de konuşmayacağız. Yer altına gün ışığı girene kadar onlarda olacağımızı bütün gün sesimizle buradan haykırıyoruz" dedi. Konuşmaların ardından bir grup CHP üyesi Atatürk anıtı önünde oturma eylemi yaparak dağıldı. 

KIRKLARELİ'DE DE YÜRÜNDÜ


Kırklareli'nde sendika ve öğrencilerden oluşan 300 kişi toplanarak Soma'da ölen maden işçileri için yürüyüş düzenledi. Dingiloğlu parkında toplanan öğrenci grupları yüzlerini siyaha boyayıp üzerlerine siyah poşetler geçirdi. Yapılan basın açıklamasının ardından sloganlar eşliğinde yürüyen kalabalık daha sonra Kültür Anıt parkına geldi. Burada toplanan yaklaşık 300 kişilik kalabalık hükümeti istifaya davet ederek aleyhinde sloganlar attı. Kırklareli Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Siyam Kesimoğlu'nun başına madenci bareti takıp katıldığı eylem 15 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »