Soma'da kara Mayıs

Manisa'nın Soma ilçesindeki özel madende çıkan yangın nedeniyle yüzlerce işçi ocakta mahsur kaldı

14 Mayıs 2014 Çarşamba 7: 0
Soma'da kara Mayıs
Soma'da Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. adlı özel bir madende elektrik trafosunda çıkan yangın sonucu ocakta yüzlerce işçi mahsur kaldı. Dün saat 15:30 sularında meydana gelen kazada ocakta mahsur kalan işçilere ilişkin kesin rakam bir türlü açıklanamadı. Kaza saatinin vardiya değişimine denk gelmesi nedeniyle içeride kalan işçi sayısı netleştirilemiyor. 

Yetkililer kazanın hemen ardından yaptıkları açıklamalarda mahsur kalan işçilerin sayısını 300 olarak açıkladı. Ancak içeriden yaralı olarak kurtarılan işçiler, bu rakamın çok üzerinde olduğunu belirtiyor.

Facianın boyutunu gözler önüne seren ilk açıklamayı CNNTürk yayınına bağlanan Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ürgen yaptı. Ürgen, Soma'daki maden faciasında 157 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Öte yandan 17 işçinin hayatını kaybettiğini duyuran AFAD ise saatlerce rakam vermekten kaçındı.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün AFAD ve kurtarma ekiplerinden aldığı bilgiye göre saat 24.00 itibarıyla maden faciasında ölen işçi sayısının 157’ye ulaştığını açıkladı. Başkan Ergün, "Resmi olmayan bilgilere göre 157 ölü, 75 yaralımız olduğunu öğrendik" dedi.

İÇERİDEKİLERİN SAYISI BİLİNEMİYOR


Manisa İtfaiye Daire Başkanı Ali Gül, galerilerin dörtte üçüne girdiklerini, içeride şu anda yangının tamamen söndüğünü, dumanın da büyük ölçüde tahliye edildiğini bildirdi. Kendisinin de gaz maskesiyle galerilerde dolaştığını anlatan Gül, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini, arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

AFAD: 17 ÖLÜ, 11 YARALI, 200 MAHSUR 


Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı'ndan Soma'daki maden kazası ile ilgili saat 21.30'da yapılan açıklamada, 17 işçinin yaşamını yitirdiği, kurtarılan 19 işçiden yaralı olan 11'inin tedaviye alındığı, 200'ün üzerinde madencinin ocakta mahsur kaldığı belirtildi.

AFAD iletişimde sıkıntı yaşanmaması için mobil baz istasyonları kurdurulduğunu belirtti. 

SOMA HALKI HASTANE ÖNÜNDE TOPLANDI


Yakınlarından haber alabilmek için hastane önünde toplananların sayısı onbinleri buldu. Çevik kuvvet ve jandarma düzen sağlamakta zorlanırken, hastaneye getirilen yaralıların isimleri toplanan kalabalığa megafonla duyuruldu.

Vatandaşlar zaman zaman yaşananlara tepki gösterirken, kendilerine yeterli bilginin verilmediğinden şikayet ettiler.

HASTANELER DOLDU, CENAZELER ÇEVRE BÖLGELERE NAKLEDİLİYOR


Bu arada Soma'daki tüm hastanelerin dolduğu, madenden çıkarılan cenazelerin çevre il ve ilçelerdeki soğuk hava depolarının bulunduğu noktalara nakledildiği açıklandı.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Sayı endişe edeceğimiz bir noktaya doğru gidiyor. Şu andaki sayımız da çok fazla. Cenaze işlemlerinin de yapılması gerekiyor. Görev dağılımı yaptık. Yüreğimizde büyük bir acı dolarak bunları yapıyoruz. Herkesin bulunduğu ilçede köyde toprağa verilmesi daha doğru görünüyor" açıklamasını yaptı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »