18 Haziran 2018, Pazartesi

Son seçim anketine göre partilerin oy durumları nasıl?

Araştırma şirketleri seçim anketleri ile halkın nabzını tutmaya devam ediyor. Son seçim anketine göre partilerin oy durumları ise çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. İşte son seçim anketinden çıkan sonuçlar...

3 Haziran 2013 Pazartesi 7: 0
Son seçim anketine göre partilerin oy durumları nasıl?
Yerel ve genel seçimler yaklaşırken araştırma şirketleri de sık sık anketler yaparak siyasi partilerin oy durumlarını mercek altına alıyor. MAK Danışmanlık şirketinin 51 ilde yaptığı son seçim anketinden ise ilginç sonuçları çıktı.

51 ilde yapılan son seçim anketine göre AK Parti 28 şehirde ilk sırada... CHP'nin 6 MHP'nin ve BDP'nin ise 4'er il belediye başkanlığı alabildiği sonucu ortaya çıktı. MHP'nin oy artışının CHP'yi geride bıraktığı kaydedilirken MHP'nin 15 ilde ikinci sırada yer aldığı AK Parti'nin 14, CHP'nin ise 5 ilde ikinci sırada yer aldığı gözlendi.

MHP 15 İLDE İKİNCİ 


Star'dan alınan bilgiye göre, son seçim anketine göre bazı illerde partilerin oy oranları birer ikişer puan ile birbirini izliyor. Bartın'da MHP yüzde 34, AK Parti yüzde 33, CHP yüzde 25, SP yüzde 4, diğerleri yüzde 4 iken Karabük'te MHP yüzde 34, AK Parti yüzde 33, CHP yüzde 7, diğerleri yüzde 14. Çankırı'da AK Parti MHP'nin bir puan, Düzce, Bayburt ve Niğde'de ise iki puan önünde yer alıyor. AK Parti CHP'nin birinci olduğu illerden ise Giresun'da 1, Çanakkale'de 3, Edirne'de 6 puan gerisinde yer alıyor. Burdur'da ise AK Parti CHP'den bir puan önde bulunuyor.

SIRALAMA DEĞİŞMEDİ


Anket sonuçlarına göre partilerin birinci olduğu iller şöyle:

-AK Parti: Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sivas, Tokat, Yalova, Yozgat.

-CHP: Çanakkale, Edirne, Giresun, Kırklareli, Sinop, Zonguldak.

- MHP: Bartın, Karabük, Kastamonu, Osmaniye.

- BDP: Batman, Iğdır, Tunceli, Hakkari.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »