19 Temmuz 2018, Perşembe

Son seçim anketine göre partilerin oy oranları şaşırttı

Konsensus Araştırma Şirketi'nin yaptığı son seçim anketi partilerin oy oranları ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Son ankete göre AK Parti ve CHP'nin oylarında artış olduğu gözlenirken MHP'de ise ciddi bir düşüş olduğu ifade edildi.

27 Haziran 2013 Perşembe 22:30
Son seçim anketine göre partilerin oy oranları şaşırttı
Yere seçimlere yaklaşık 9 ay kala araştırma şirketleri de art arda seçim anketleri yayınlıyor. Partilerin oy oranlarını yakından takip eden araştırma şirketleri halkın nabzını tutarak seçimlerin sonucunu az çok tahmin etmeye çalışıyor. Bu şirketlerden biri olan Konsensus da son seçim anketi sonuçlarını açıkladı. 'Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?' sorularının yanı sıra, 'Solun lideri kim olmalıdır?', 'En beğendiğiniz siyasetçi?', 'Cumhurbaşkanı kim olmaldır?' ve 'Erdoğan Köşk'e çıkarsa yerine kim geçmeli?' sorularını yöneltti.

Konsensus'un anketinde hemen her partiyle ilgili şaşırtıcı sonuçların çıktığı görülürken, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) son anketlerde azalan oyunu yeniden yükselttiği gözlendi. Ankete Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) oyları son haftalarda yapılan anketlere göre hiç olmadığı kadar arttı. Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) yerel seçim anketindeki oylarında ciddi bir azalma olduğu sonucu ortaya çıkarken genel seçim anketinde ise 2011 genel seçimlerine oranla değişim yaşanmadığı gözlendi.

MHP, 2009 yerel seçimlerinde yüzde 16.5 oy almıştı. 2011 genel seçimlerinde MHP'nin aldığı oy oranı ise yüzde 14.2 idi.

İşte halkın yerel ve genel seçim tercihleri:

“En beğendiğiniz siyasetçi” sorusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından ikinci sırada yer alan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, yüzde 32,9′luk oy oranıyla Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi geride bıraktı.2014 yılında yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yapılan ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı. İşte o sonuçlar...

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »