Son yerel seçim anketine göre partilerin oy oranları

ORC Araştırma Şirketi'nin yaptığı son yerel seçim anketi 3 büyükşehirde hangi partilerin önde olduğunu ortaya koydu. İşte İstanbul, Ankara ve İzmir'in yerel seçimler konusundaki kararı...

12 Haziran 2013 Çarşamba 19:41
Son yerel seçim anketine göre partilerin oy oranları
Yerel seçimlere bir seneden az bir süre kala araştırma şirketleri de seçim anketlerini sıklaştırdı. ORC Araştırma Şirketi tarafından yapılan son yerel seçim anketinden oldukça çarpıcı sonuçlar çıktı.

ORC Araştırma Şirketi, 7-10 Haziran tarihleri arasında 3 büyükşehirde düzenlenen yerel seçim anketi sonuçlarını açıkladı. İstanbul, Ankara ve İzmir'de 8 bin 250 denekle yüzyüze yapılan anket çalışmasında Ak Parti İstanbul ve Ankara'da birinci parti çıktı. CHP ise İzmir'deki gücünü korudu. MHP üç büyükşehirde de yaklaşık yüzde 10 oy bandında kaldı.

“Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna İstanbulluların yüzde 40,2'si AK Parti yanıtını verirken, araştırmaya katılanların yüzde 33,5'i CHP, yüzde 10,4'ü MHP dedi. Tercihini “Diğer” partilerden yana kullananların oranı yüzde 5,8 olurken kararsızlar ise yüzde 10,1 oldu.

Başkent Ankara'da ise AK Parti diyenlerin oranı yüzde 44,5 oldu. Ankete katılan Ankaralıların yüzde 30,9'u CHP, yüzde 9,0'ı ise MHP yanıtını verdi. Ankara'da “Diğer” diyenlerin oranı yüzde 3,2'de kalırken kararsızların oranı ise yüzde 12,4 olarak gözlendi.

Aynı sorunun yöneltildiği İzmirlilerin yüzde 45,2'sinin bugün yerel seçim olsa AK Parti'ye oy vereceği sonucu ortaya çıkarken, yüzde 32,6'nın CHP yanıtını verdiği kaydedildi. İzmir'de tercihini MHP'den yana kullananların oranının yüzde 9,5 olduğu gözlenirken “Diğer” diyenlerin oranı yüzde 3,0, kararsızların oranı ise yüzde 9,7 olarak belirlendi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »