25 Nisan 2018, Çarşamba

Stanley Fischer: Küresel ekonomi zayıflarsa faiz artırımı yavaşlayabilir

Fed'in 2 numarası, başkan yardımcısı Stanley Fischer küresel ekonomide zayıflama görürlerse Fed'in faiz artırım sürecinin yavaşlayabileceğini açıkladı. Fed tutanakları paralelinde görülen bu açıklamanın ardından uzmanlara göre dolarda tansiyon hafta başında düşebilir.

12 Ekim 2014 Pazar 19:54
Stanley Fischer: Küresel ekonomi zayıflarsa faiz artırımı yavaşlayabilir
Amerikan merkez bankası'nın (Fed) 2 numaralı ismi Stanley Fischer gelişen ülkelerin endişeyle beklediği ABD faiz artırımı için 'rahatlatıcı' açıklamalar yaptı.

IMF'nin yıllık toplantısında konuşan Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer "Tahminlerin belirsizliği sınırında piyasaları faiz artırımı sonrasında ne olacağı konusunda hazırlamak için elimizden geleni yaptık. Mevcut parasal duruşumuzunda sona ermesi sonrasında bunun küresel ekonomiye etkilerini şimdi yaptığımız gibi dikkatle takip edeceğiz" diye konuştu.

FAİZ ARTIRIMI YAVAŞLAYABİLİR
Fed'in yıllardır süren parasal genişlemeci politikasını sona erdirme sürecinin yarattığı sıkıntıların farkında olduklarını belirten Fischer "Eğer ABD dışında ekonomik büyüme zayıflarsa bunun ABD ekonomisine olacak olumsuz etkileri ile Fed'in geri çekilişini yavaşlatabilir" diyerek faiz artışının sadece ABD dinamiklerine bağlı olmadığını da dile getirmiş oldu.
Fischer, 2006'dan beri ilk kez faiz artırımına doğru giden politikalarının, bugünkü ölçüm ve tahminlere göre diğer ülkelere etkisinin ılımlı hatta bazı ülkeler için pozitif olacağını öne sürdü.

DOLARI KISA VADEDE DÜŞÜREBİLİR
Fed'in çıkış politikasının yarattığı etkiyle doların güçlendiği, bunun küresel ekonomi için sıkıntı yaratabileceğine Fed'in Ekim ayı Açık Piyasa Komitesi toplantı tutanaklarında değinilmişti. Bu ifade sonucu dolar 2.29 TL'den 2.2580 TL'ye kadar gerilemişti. Ancak bölge Fed başkanlarından faiz artırımının hızlı ve erken yapılacağı işaretleri gelince dolar haftayı 2.2860 TL'den kapamıştı. Uzmanlar Fischer'ın açıklamalarının tutanaklara paralel olduğunu bu açıklamalarının ardından yeni haftada dolarda tansiyonun düşebileceğini vurguladı. Ancak bu etkinin kısa vadeli olduğuna dikkat çeken analistler küresel büyümeye dair endişelerin artmasıyla orta vadede yine dolara yönelişin kuvvetlenebileceğini belirtti.

HİNDİSTAN SERT ELEŞTİRMİŞTİ
Fed'in Ekim ayında Mayıs 2013'te sonlandıracağını açıkladığı tahvil alım programı bitecek. Mayıs 2013'teki o açıklamadan beri özellikle gelişen ülkelerin para birimlerinde büyük ölçüde değer kaybı yaşanmıştı. Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan ABD'nin, Fed'in geri çekilme politikasının küresel ekonomiye olumsuz ektkisi konusunda düşünmesi gerektiğini belirtmiş, Fed'in faiz artırımı sürecinde 'kur savaşlarının' hızlanabileceği yorumunda bulunmuştu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »