23 Mayıs 2018, Çarşamba

STK'lar İsrail'e cephe aldı

İsrail'in Gazze'ye saldırısı STK'ların sert tepkisine neden oldu. İletişim Platformu Derneği, "İsrail'i kınamıyor, telin ediyoruz" dedi. Deniz Feneri ise Gazze'ye yardım kampanyası başlattı

14 Temmuz 2014 Pazartesi 20: 6
STK'lar İsrail'e cephe aldı
İletişim Platformu Derneği'nin, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını telin ettiği bildirildi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in yüzlerce tonluk bombalarla Gazze'ye saldırılarını sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Biz, Gazzeli çocukların özbeöz ağabeyleriyiz, kardeşleriyiz. Her şehit bebeğin gözünde kendi evladının gözlerini arayan utanası Müslümanlarız. Kardeşini vuran merminin parasını verecek kadar umarsız olmayız ama kalkıp gitmekten korkacak kadar dünyalıyız. Biz İsrail-Filistin savaşında taraf olamayacak kadar Filistiniz. Filistin bizim içimizde, şehit kardeşimizin gözü, çocuğumuzun gözbebeğinde. Biz Filistin'e taraf olamayacak kadar yakınız çünkü Filistin biziz, biz Filistiniz."

Saldırıların sona ermesi istenen açıklamada, "İletişim Platformu Derneği olarak İsrail'i kınamıyor, telin ediyoruz. Ebabillerden medet uman, 1,5 milyarlık İslam aleminin bir ferdi olarak Allah'a yalvarıyoruz; ya Rab, tüm İslam alemini bu utançtan kurtar. Elle düzeltme iradesini ver bu zayıf kullarına" ifadelerine yer verildi.

300 aileye yardım

Deniz Feneri Derneği İstanbul Şube Müdürü Yusuf Baykal, İsrail'in saldırı düzenlediği Gazze için başlattıkları yardım kampanyası kapsamında, ilk etapta 300 aileye gıda ve benzeri ihtiyaçlarını ulaştıracaklarını söyledi.

Baykal yaptığı açıklamada, Deniz Feneri Derneği'nin 16 yılda Kastamonu'daki 6 bin aileye 3 milyon liralık yardımda bulunduğunu belirterek, Türkiye genelinde olduğu gibi yurt dışına da yardım elini uzattıklarını kaydetti.

Yurt dışındaki çalışmalara ilişkin bilgi veren Baykal, "Irak'taki Musul ve Telafer'deki Türkmenler için şu anda derneğimiz tarafından en az 3 tır gıda yardımı yola çıkarılmıştır. Bir taraftan Suriye mültecilerine yardım götürürken, bir taraftan İsrail'in saldırılarından dolayı Gazze'deki mağdurlar için bir hazırlık başlatmış bulunmaktayız. İnşallah oraya da en az 300 ailenin gıda ve benzeri ihtiyaçlarını acilen götürmek için çalışmalarımız devam etmektedir" ifadesini kullandı.

Baykal, Kastamonu'nun 3 köyündeki ailelerle iftar sofrasında buluştuklarını vurgulayarak, her sene değişik sebeplerle iftar programları düzenlediklerini, özellikle yetimlerle bir araya gelmeye gayret gösterdiklerini dile getirdi.

Paylaşma ayı olan ramazanda da ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapmaya devam ettiklerini dile getiren Baykal, şöyle konuştu:

"Sevinçleri paylaşarak çoğaltmak ve yine ramazan ayının bu güzelliklerini ülkemizin dört bir tarafında, İslam aleminin pek çok köşesinde hissettirmektir. Bugün kilometrelerce yol kat ettik. Amacımız ülkemizin  şehirlerinde, kasabalarında yapılan iftarların, bir başka şeklini köyde yaparak ve köyde yaşanan ramazanı bir şekilde görmek, tanımak ve iftar coşkusunu paylaşmaktır. İftarlarımızı köylerde yaygınlaştıralım. Ramazanlar gelip geçiyor. Amaç bu ramazanı vesile kılarak, insanımızla kaynaşmak, buluşmak, sevgi ve muhabbeti artırmaktır."

İsrail Protesto edildi

İstanbul'da Çeşitli sivil toplum kuruluşları, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etti. Beyoğlu Tünel'de bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, İsrail aleyhinde sloganlar atarak Galatasaray Meydanı'na kadar yürüdü.Grup, basın buradaki basın açıklamasının ardından dağıldı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »