26 Mayıs 2018, Cumartesi

Sular çekilince 26 yıl sonra ortaya çıktı!

Çanakkale'nin Biga ilçesindeki Bakacak Barajı suları altında kalan ve su seviyesi azalınca bazı yapıları ortaya çıkan Eşelek köyü, taşınan bölge sakinlerince ziyaret ediliyor.

1 Ekim 2016 Cumartesi 16:35
Sular çekilince 26 yıl sonra ortaya çıktı!
Bakacak Barajı'nın yapımı için 1990 yılında boşaltılarak Gökçeada'ya taşınan Eşelek köyünün terk edilmiş evleri ve kurum binalarından bazıları, yağış miktarının az olması nedeniyle barajda su seviyesi azalınca yıllar sonra gün yüzüne çıktı.

Baraj altından çıkan eski köyü merak eden çevre köylerdeki vatandaşlar ile daha önce Eşelek köyünde yaşamış vatandaşlar, gazete ve televizyonlarda çıkan haberler üzerine yıllar sonra gün yüzüne çıkan köyü ziyaret etti.

Bir yanda köyün şu anki durumuna üzülen vatandaşlar, diğer yanda ise yıllar sonra "hayalet köy" şeklinde de olsa evleri, kurum binalarını, çeşmeleri, yolları yeniden görebilmenin duygusallığını yaşadı. Ziyaretçiler, baraj suyunun azalmasıyla ortaya çıkan köyün girişinde bulunan eski mezarlığı da ziyaret ederek, yakınları için dua okudu.

BAKACAK BARAJI

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, Çanakkale'nin biga ilçesinde 1990 yılında temeli atılan Bakacak Barajı, tamamlanarak 1999'da hizmete girdi. 136 milyon metreküp kapasiteye sahip barajda, bu yıl yağışın az olması nedeniyle su miktarı da yapıldığı yıldan bu yana en düşük seviyeye indi.

Her yıl nisan ayında bölgedeki tarım arazilerinin sulamasına başlandığında yüzde 70-80 doluluk oranına sahip olan baraj, bu yıl nisan ayında yüzde 50 doluluk oranıyla bölgedeki tarım alanlarına su vermeye başladı.

Yaz aylarında yağış olmayınca da barajdaki su seviyesi eylül ayı itibariyle 19 milyon metreküpe kadar düştü.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »