23 Temmuz 2018, Pazartesi

Süleyman Demirel'in Gezi Parkı yorumu: Sabredin

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ülke gündemi ile ilgili olarak eşi Nazmiye Demirel'in vefatının ardından ilk defa açıklamalarda bulundu.

26 Haziran 2013 Çarşamba 20: 4
Süleyman Demirel'in Gezi Parkı yorumu: Sabredin
Eşi Nazmiye Demirel'in vefatının ardından ilk defa konuşan Süleyman Demirel, Gezi Parkı olaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Aydınlık gazetesine konuşan Demirel, bugünkü şartlar içinde söylenecek tek şeyin sabır olduğunu vurguladı. 

İşte Süleyman Demirel'in o açıklamaları:

"Büyük bir siyasi olay yaşanıyor. Dünyada da bu olayların izlerini sürebilirsiniz. Brezilya'da da aynı şeyler yaşanıyor. Önce demokrasinin gereğini yaptılar sonra da İyi de yakılıp yıkılmasın dediler. Batıda La Porta programı var. Özü böyle bir dünya olmamalı. Herkes iyi bir dünyayı arıyor. Tabii bizde olanlar köken olarak bunlarla bağdaşmaz."

'ÜLKELER BATMAZ KADROLAR GELİR KADROLAR GİDER'


"Kendi kendini çıkmaza sokan anlayış yerine çıkmazdan çıkmanın aranması gerekiyor. Siyaset hep uzun vadelidir, son yoktur. Siyaseti iş edinenlerin direnci kendi iş gücüdür. Satın alınan bir şey değildir. Ehliyetiniz, metanetiniz mevcutsa ve muktedirseniz olayların altından kalkarsınız. Nihayetinde bulunduğu noktada batmış devlet yoktur. Ülkeler batmaz kadrolar gelir kadrolar gider." 

'SİZ BAŞBAKAN OLSAYDINIZ NE YAPARDINIZ?'


Röportajda sorulan Siz başbakan olsaydınız ne yapardınız? sorusuna Süleyman Demirel, "Bu suale cevap vermek her zaman kolay değildir. Herkes elindeki kağıda göre oynar. Diğer ülkelerin sevdiği de sevmediği de bir yakıştırmadır. Bu yakıştırmada ölçüyü kaçırıyoruz. Bizi seviyorlar ya da sevmiyorlar bir varsayımdır. Herkesin işi gücü var. Ortak çıkarların tarafları var. Ve bu ilişkiler ortak akıl ister ortak aklı bulmak ister." diye cevap ver.

'ÜMİDİMİ YİTİRMEM'


"Bugünkü şartlar içinde söylenecek tek şey sabırdır. Sabır teslimiyet anlamında değil inancımızı saklamak adına sabır. Elbette bu olaylar yönetenleri olduğu gibi beni de endişelendirir. Ancak bu ümidimi yitirmem. Bu olayların içinden nasıl çıkılacak zaman gösterir." 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »