Süleyman Yeşilyurt'a Atatürk'e hakaretten hapis cezası

Bir televizyon programında Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili söylediği sözler nedeniyle yargılanan Süleyman Yeşilyurt, "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret'' suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

1 Kasım 2017 Çarşamba 20:25
Süleyman Yeşilyurt'a Atatürk'e hakaretten hapis cezası
Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık  Süleyman Yeşilyurt ile kızı olan avukatı Berrin Yeşilyurt katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki savunmasını yapan sanık Yeşilyurt, olayda  kendisinin teslim olduğunu, konuk olarak katıldığı programın moderatörleri ve  genel yayın yönetmeniyle ilgili olarak dava açılmamasını ve takipsizlik kararı  verilmesini anlamadığını, bundan dolayı da üzüntü duyduğunu söyledi.

Sanık Yeşilyurt, "Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e hakaret kastıyla  hareket etmedim. Afet İnan ile ilgili geçmiş zamanlarda başka yazarlar da benim  yazdığım konulara değinmişlerdir. Üslup ve yorum farkı olabilir. Suç işleme  kastım yoktur." dedi.

Son sözü sorulan sanık Yeşilyurt, beraatini istedi.

Mahkeme, sanık Süleyman Yeşilyurt'un "halkı kin ve düşmanlığa alenen  tahrik etme'' suçunun unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraatine karar  verdi.

Sanık Yeşilyurt’un "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan ise  1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme, sanığın duruşmada  gözlenen kişiliği dikkate alındığında bir daha suç işlemeyeceği yönünde mahkemede  olumlu görüş oluştuğundan kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezasının ertelenmesini  kararlaştırdı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Süleyman Yeşilyurt hakkında  ''Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret'' ile ''halkı kin ve düşmanlığa alenen  tahrik etme'' suçlarından 2,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle  iddianame hazırlanmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »