28 Mayıs 2018, Pazartesi

Sultan Abdülhamid’in tuğrasındaki gizli mesaj...

ABD’de yaşayan bir Türk vatandaşının Türkiye’ye teslim ettiği Osmanlı arması Etnografya Müzesi’nde sergilenmeye başlandı

31 Ocak 2016 Pazar 12:18
Sultan Abdülhamid’in tuğrasındaki gizli mesaj...
ABD’de yaşayan Türk kökenli bir vatandaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü ile iletişime geçerek, kendisinde bulunan Osmanlı devlet armasını, Türkiye’ye teslim etmek için başvuruda bulundu.

İncelemede

Arma, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın talimatının ardından Los Angeles Türk Başkonsolosluğu yetkililerince teslim alındı ve diplomatik kargo ile Türkiye’ye, Etnografya Müzesi Müdürlüğü’ne teslim edildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü tarafından incelemeye alınan Osmanlı Devlet Armasındaki tuğranın, Sultan II. Abdülhamid’e ait olduğu ifade ediliyor.

Armadaki güneş simgesi, devletin büyüklüğünü, güneşin ortasındaki tuğra en büyük Müslüman-Türk Hanedanını, kavuk; saltanat ve hilafeti, çiçekler; müsamahayı, terazi; adaleti, kitap; Kuran-ı Kerim’i, silahlar; orduyu, madalyonlar; çeşitli milletlerden oluşan Osmanlı toplumunu temsil ediyor.

Atlas kumaş üzerine renkli ipliklerle işlenen armanın çerçevesi ise günümüze ait. Arma, Ankara’da Etnografya Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »