21 Şubat 2019, Perşembe

Sultanahmet saldırısı davasında karar

Sultanahmet Meydanı'nda 12 Ocak 2016'da terör örgütü DEAŞ üyesi Nabil Fadlı tarafından gerçekleştirilen, 12 Alman vatandaşının öldüğü ve 16 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısına ilişkin 26 sanıklı dava karara bağlandı. 3 sanığa ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 329'ar yıl hapis cezası verildi.

31 Ocak 2018 Çarşamba 19: 8
Sultanahmet saldırısı davasında karar
Sultanahmet'te 12 Ocak 2016'da çoğu Alman vatandaşı 12  kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı canlı bomba eylemine ilişkin Suriye ve  Iraklıların da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 26 sanığın yargılandığı davada, karar açıklandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar  Hasan El- Mayyuf, Fevzi Muhammed Ali, Halil Derviş, Abdulrahman Faiz Raşit ve  avukatları katıldı. Son savunmalarını yapan sanıklar ve avukatları beraat talebinde  bulundu.

 Duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, haklarında yakalama  kararı bulunan ve savunması alınamayan 4 sanığın dosyasının ayrılmasına, 18  sanığın da yeterli delil elde edilememesi nedeniyle atılı suçlardan beraatlerine  karar verdi.   Sanıklardan Abdulrahman Faiz Raşit'e, "Silahlı terör örgütüne üye  olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme, sanığın tutuklu kaldığı  süreyi göz önünde bulundurarak yurt dışına çıkış yasağı şartıyla tahliyesine  hükmetti.

 Mahkeme heyeti, Hasan El- Mayyuf, Fevzi Muhammed Ali ve Halil  Derviş'in de "Anayasayı ihlal" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisle  cezalandırılmasını karara bağladı. Söz konusu 3 sanığın, saldırıda 12 kişinin öldürülmesine yardım  ettikleri gerekçesiyle 12 kez 16'şar yıl olmak üzere 192 yıl hapisle  cezalandırılmasını kararlaştıran mahkeme, aynı sanıkların 16 kişiyi de öldürmeye  teşebbüs etmek suçuna yardım ettikleri gerekçesiyle 16 kez 8'er yıl olmak üzere  128'er yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme yine aynı sanıklar Hasan El- Mayyuf, Fevzi Muhammed Ali, Halil  Derviş'in "Tehlikeli maddenin izinsiz olarak bulundurma" suçundan 9'ar yıl  hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

12 ALMAN TURİST HAYATINI KAYBETMİŞTİ 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 26 şüpheliyle ilgili hazırlanan  iddianamede, 12 Ocak 2016’da Sultanahmet Meydanı'nda bombalı saldırı eylemini  gerçekleştiren Suriye uyruklu canlı bomba Nabil Fadlı'nın, 1988 yılında Suudi  Arabistan'da doğduğu, Suriye'de rejim karşıtı gösterilerin başlamasından sonra bu  ülkeden ailesiyle birlikte Halep'e taşındığı bilgisine yer verilmişti.  Fadlı'nın 12 Ocak 2016 günü meydandaki Dikilitaş önüne tek başına  geldiği ve burada bulunan çoğu Alman vatandaşı turist kafilesinin içine girerek  üzerindeki bombayı patlattığı kaydedilen iddianamede, saldırı sonucu canlı bomba  Fadlı ile Alman vatandaşı 12 kişinin öldüğü ve 16 müştekinin de yaralandığı  aktarılmıştı.

  Bu canlı bomba eyleminin talimatının, DEAŞ silahlı terör örgütünün  harici emri olduğu tespit edilen "Omar-Ebu Abid" kod adlı firari bir şüpheli  tarafından verildiği belirtilen iddianamede, emir verilmesi üzerine hazırlıklar  yapıldığı, canlı bomba Nabil Fadlı ve suçta kullanılan bombanın Türkiye'ye  girmesi talimatını, şüpheli Halil Derviş ile aynı aşiretten olan ve DEAŞ silahlı  terör örgütünün sınır sorumluları "Ebu Berra" kod adlı firari şüpheli Mahir Ali  Alakkal ve "Ebu Ali" kod adlı Azzo Ali Alakkal ile "Omran" kod adlı bir  şüphelinin birlikte verdiği, bu kişilerin planlamayı da birlikte yaptıkları  anlatılmıştı.

 İddianamede, şüpheli Fevzi Muhammed Ali'nin bombayı kendisine ait  araçla İstanbul'a getirdiği, firari şüphelilerden "Said" kod adlı Rasheed  Alabdallah Algaagan'a teslim ettiği, Algaagan'ın da bombayı İstanbul Aksaray'da  eylemci Nabil Fadlı'ya verdiği ve Fadlı'nın da olay yerinde birkaç gün keşif  yaptıktan sonra bombayı 12 Ocak 2016'da Sultanahmet Meydanı'nda üzerinden  çıkararak patlattığı ifade edilmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »