23 Haziran 2018, Cumartesi

Süper Lig'de deplasman yasağı kalktı!

İl Güvenlik Kurulu, cumartesi günü oynanacak Beşiktaş - Galatasaray maçını Sarı-kırmızılı taraftarların da seyredebileceğine karar verdi.

22 Eylül 2016 Perşembe 17:54
Süper Lig'de deplasman yasağı kalktı!
Cumartesi günü oynanacak Beşiktaş-Galatasaray derbisini sarı-kırmızılı taraftarlar da izleyebilecek. Böylece 5 yıl aradan sonra bir lig derbisinde deplasman seyircisi tribünde olacak.
Emniyet yetkilileri ile kulüp yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısından, 24 Eylül Cumartesi saat 20:00'de Vodafone Arena'da oynanacak Beşiktaş - Galatasaray derbisinde sarı-kırmızılı taraftarların tribündeki yerlerini alması kararı çıktı.

Buna göre Beşiktaş'ın sahası Vodafone Arena'da oynanacak Galatasaray mücadelesinde Sarı-kırmızılı taraftarlar da yer alabilecek.

GALATASARAY'DAN AÇIKLAMA

Karar sonrası internet sitesinden açıklama yapan Galatasaray Kulübü, "Derbinin her iki camianın büyüklüğüne yakışacak şekilde dostça geçmesi, ülkemizde oluşan birlik ve beraberlik atmosferine katı sağlaması en büyük dileğimizdir" dedi.
Kulüp ayrıca taraftarının derbi biletlerini ne zaman ve nereden alabileceği ile maça gidiş güzergahı hakkındaki detaylı bilgiyi kısa süre içinde paylaşacağını bildirdi.

KARAR SONRASI YÖNETİCİLERİN AÇIKLAMALARI
Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Alper Narman, Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Özköse, Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Metin Doğan'ın katıldığı toplantıda "3 büyükler" arasında yaklaşık 5 yıldır süren deplasman yasağının kaldırılması kararı çıktı.
Beşiktaş Kulübü Yöneticisi Özköse, deplasman yasağının kalktığını ifade ederek, "İl Spor Güvenlik Kurulunun kulüplerimizle aldığı karar neticesinde bundan sonra İstanbul kulüpleri birbirleriyle yaptığı maçlara taraftar götürecek. Yasak kalkmıştır. Futbolumuz için hayırlı uğurlu olsun. Galatasaray'ı en iyi şekilde misafir edeceğiz. Bu kararın futbolumuza katkısı olacaktır" dedi.

Özköse, Beşiktaş ve Bursaspor arasındaki deplasmana taraftar götürme yasağının ise daha sonra gözden geçirileceğini belirtti.
Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Narman ise yasağın kalkmasından dolayı memnuniyet duyduklarını belirterek, "İnşallah bir daha böyle yasak olmaz. Beşiktaş'ın stadında dostça görüntüler olacak. Hiçbir sevimsiz olay olmayacak. Bir daha bu yasağa yol açacak sıkıntılar yaşamayacağız. Ülkemizin birlik beraberliğe ihtiyaç duyduğu dönemde bu adımı attık. Taraftarlarımız da bu şekilde olacaktır. İnşallah bu kararı sezon boyunca götüreceğiz" diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübünü temsil eden yönetim kurulu yedek üyesi Metin Doğan da yasağın kalkmasını olumlu bularak, "Taraftarlarımızın ortak isteğiydi. 15 Temmuz sürecinden sonra ciddi uzlaşma oluştu. Bu ortama kulüpler olarak katkı sağlamak istiyoruz. Beşiktaş-Galatasaray maçı fair-play ortamında geçecektir ve Kadıköy'de oynanacak maçlara da örnek teşkil edecektir. Yöneticiler olarak bizlere de ciddi sorumluklar düşüyor. Doğru demeçler verirsek Türk sporuna ciddi katkılar sunarız. Beşiktaş-Galatasaray derbisi kaliteli geçecektir" şeklinde konuştu.

Doğan, bir soru üzerine Trabzonspor'la yasağın devam ettiğini anlatarak, "Trabzon İl Spor Güvenlik Kurulunun aldığı bir karar söz konusu. Orada alınmış karar var. Düzeltip düzeltilmeyeceği onların tasarrufu. Onlar bu kararını gözden geçirdikten sonra değerlendirme yapacağız" dedi.

Gençlerbirliği Kulüp Başkanı İlhan Cavcav: "Bu kararı alanları kutluyorum"

5 yıl aradan sonra deplasman yasağının kalkmasıyla birlikte, cumartesi günkü Beşiktaş derbisini Galatasaraylı taraftarların da izleyecek olmasına olumlu tepkiler gelmeye devam ediyor. Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, "Beşiktaş maçına şahsen taraftarların tekrar deplasmana gitmesi beni çok mutlu etti. Geçmişte yaşananların bir daha tekrarlanması bizleri ve spor camiasını çok yaralar. Biz Tribünlerde dostluk olsun istiyoruz. Bu karar kulüplerimize yeniden güç verecektir. Yasak kararının kalkmasında rol oynayan herkesi kutluyor ve tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

OSMANLISPOR: "ÇOK KATKISI OLACAK"
Osmanlıspor Genel Menajeri Ender Yurtgüven de, "Kararın Türk sporuna bence çok katkısı olacak" dedi.
Yurtgüven'in açıklamaları şöyle;
"Özellikle derbi karşılaşmalarında taraftar olmaması seyir zevkini ve rekabeti bir nebze engelliyordu. Sporun dostluk barış ve kardeşlik olduğu tekrar hatırlamamıza bu karar yardımcı olur. Bu fırsatı hepimiz ve tüm camialar iyi değerlendirmelidir. Sahada maçlar korakor, tribünlerde ise dostluk içerisinde alınan karar Türk sporuna hayırlı olsun"
Temsilcilerimizin Şampiyonlar Ligi ve UEFA maçlarının saatleri değişti!
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »