16 Temmuz 2018, Pazartesi

Suriye'de 50 kişi daha öldü

Suriye'de Esed'e bağlı ordu birliklerinin ülke genelinde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 50 kişinin öldüğü bildirildi.

13 Kasım 2013 Çarşamba 16:36
Suriye'de 50 kişi daha öldü
Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, Suriye Ordusu'nun yönetim karşıtlarının yoğun olduğu yerlere kara ve havadan gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 22, Humus'ta 13, Dera ve Halep'te 6'şar, Deyru'z Zor'da 2 ve İdlib'te bir olmak üzere 50 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de yaptığı açıklamada, Esed güçlerinin Kabun, Dareyya, Yermuk, Cobar, Sabka ve Seyide Zeynep bölgelerine havan ve roketlerle saldırdığı kaydedildi.

Hizbullah ve Ebul Fadıl el-Abbas Tugayı destekli rejim güçlerinin başkent Şam'ın Beyt Sahm beldesini kuşatmasından dolayı beldeye temel insani yardımın girmediği belirtilen açıklamada, 7 bin nüfuslu beldede açlık sorununun baş gösterdiği ve güvenlik güçlerinin kontrol noktalarından beldeye gıda malzemesinin girmesine izin vermediği bildirildi.

Silahlı muhaliflerin 80. Tugay çevresinde bir tankla bir zırhlı aracı imha ettiği bildirilen açıklamada, Suriye Ordusu'nun Haleb'e ağır silahlarla saldırmasından dolayı ÖSO'nun kentte ''Seferberlik'' ilan ettiği hatırlatıldı.

Mehiyn beldesinde silahlı gruplarla Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve ÖSO birliklerinin bölgede bir tankı imha ettiği kaydedildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin Şam kırsalı, Hama, Humus ve Lazkiye kentlerinde gerçekleştirdiği operasyonlarda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Haberde, güvenlik güçlerinin Şam'ın Berze bölgesinde silahlı grupların kullandığı 150 metre uzunluğunda bir tüneli de imha ettiği dile getirildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »