Suriye'de kan akmaya devam ediyor

Suriye ordusuna ait helikopterin, Halep'in Şear bölgesine düzenlediği hava saldırısında 15 kişinin öldüğü bildirildi.

3 Haziran 2014 Salı 17:39
Suriye'de kan akmaya devam ediyor
Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada, orduya ait helikopterin, muhaliflerin kontrolündeki Şear bölgesine "varil bombalı" saldırı gerçekleştirdiği belirtildi.

Saldırıda, aralarında çocukların da bulunduğu 15 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı kaydedilen açıklamada, yaralıların sivil savunma ekiplerince enkaz altında çıkarılarak, sahra hastanelerine nakledildiği ifade edildi.

"Enkazdan anne ve kızları sağ çıkarıldı"


Öte yandan bölgedeki saldırıda 3 kişinin sağ çıkarıldığı bildirildi.

Sivil savunma görevlisi Ebu İsa  yaptığı açıklamada, saldırıda yıkılan evlerin enkazından anne ile 2 kızını sağ çıkarmayı başardıklarını belirterek, "Aldığımız bilgiye göre enkaz altında 2 kişi daha var. Elimizdeki imkanlarla onların çıkarılmaları için çalışıyoruz" dedi.

Bölgeye elektrik verilmediğini ve teknik malzemelerin yetersiz olduğunu aktaran Ebu İsa, bu nedenle enkaz kaldırma çalışmalarında zorluklar yaşadıklarını anlattı.

Helikopterin, bölgeye 2 "varil bombası" attığını ve 3 binanın yerle bir olduğunu, çok sayıda binanın da hasar gördüğünü ifade eden Ebu İsa, rejimin "aralıksız olarak", Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgelere saldırdığını dile getirdi.

Suriye'de 15 Mart 2011'de reforum talebiyle sokaklara inen halkın düzenlediği gösterilere, rejim şiddet kullanılarak müdahale etmiş, bunun ardından başlayan ve 4. yılına giren iç savaşta, şimdiye kadar 150 binden fazla insanın hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Günün bilançosu 61 ölü


Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflerin denetiminde olan bölgelere ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 61 kişinin öldüğünü açıkladı.

SNHR tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarının elinde olan yerlere hava destekli gerçekleştirdiği operasyonlarda Halep'te 27, başkent Şam'ın banliyölerinde 18, Deyru'z Zor'da 6, Hama'da 4, Dera ve Humus'ta 3'er olmak üzere 61 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bu arada, Suriye Genel Devrim Konseyi'nden yapılan açıklamada, orduya ait helikopterlerin Halep'te ve başkent Şam'da düzenlediği saldırılarda çok sayıda binanın yıkıldığı veya hasar gördüğü belirtildi.

Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerin Humus'un kırsal kesimlerinde bir savaş uçağı düşürdüğü ileri sürülen açıklamada, rejimin Humus'un Rastan ve Telbise ilçelerini yoğun bir şekilde bombaladığı aktarıldı.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin Hama, Humus, Halep ve Dera'da düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini, araçlarını imha ettiğini duyurdu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »