Suriye'de yetim sayısı artıyor

Şam Yetimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Devrim, iç savaşın devam ettiği Suriye'de şimdiye kadar 62 bin yetim çocuğa ulaştıklarını söyledi.

14 Temmuz 2014 Pazartesi 20:52
Suriye'de yetim sayısı artıyor
Abdullah Devrim yaptığı açıklamada, Suriyeli yetim çocuklara yönelik çalışma yaptıklarını belirtti.

Ülkede devam eden savaş nedeniyle yetim sayısını belirlemekte zorlandıklarını vurgulayan Devrim, bu konuda yurt içi ve dışından gelen sivil toplum kuruluşlarının desteğini aldıklarını anımsattı.

Yetim çocukların ismini sisteme kaydettiklerini anlatan ifade eden Devrim, "Derneğimizin merkezi Suriye'de ve halen 43 ekiple yetimleri tespit ediyoruz. Savaş devam ettiği için bazı şehirlere henüz ulaşamadık. Şiddetli çatışmaların olduğu noktalara giremiyoruz. Bundan dolayı yetim sayısının giderek artacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Devrim, yetim sayısını sistemli bir şekilde takip edebilmek amacıyla istatistik merkezi kurduklarını anımsattı. 

Yetimlerin maddi ve manevi sorunlarıyla ilgilendiklerini ifade eden Devrim, şunları kaydetti:

"İç savaşın devam ettiği Suriye'de şimdiye kadar 62 bin yetim çocuğa ulaştık. Bu rakam bizim tespitlerimiz. Babalarının ne zaman vefat ettiğine dair bütün bilgiler elimizde. Çocuklarımıza psikolojik destek veriyoruz. Çünkü çocuklar bu yaşlarında çok sayıda olumsuz olayla karşı karşıya kaldı. Yetimleri hayata hazırlamaya çalışıyoruz."

Devrim, yetim çocuklara gelir getirici projeler hazırladıklarını dile getirdi. 

Savaşın bu kadar uzayacağını düşünmediklerinin altını çizen Devrem, "Savaş uzayınca yetimlerin durumu daha da kötüleşti. İnşallah Suriyelilerin yoğun olduğu şehirlerde yetim evleri açacağız. Yetimlerimize her ay 30 ila 50 dolar arasında nakdi yardım yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »