Suriye'den flaş hamle! Kürtlere özerklik...

Muhalif güçler karşısında mevzi kaybeden, uluslararası alanda ise zorlanan Esad Yönetimi, Kürtleri yanına çekmek için manevra yapmaya başladı. Suriye Ulusal Uzlaşı Bakanı Ali Haydar, Suriye Hükümeti’nin Kürtlerle “özerklik” meselesini görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

19 Nisan 2015 Pazar 23: 7
Suriye'den flaş hamle! Kürtlere özerklik...
Rûdaw’a konuşan Ali Haydar, Rojava ’da (Suriye Kürdistanı) özerkliğin bir düşünceden ibaret olduğunu belirterek, konuyu görüşmeye hazır olduklarını söyledi. Rojava ’da faaliyet gösteren Kürt partileri ve daygalanan Kürt bayraklarını da olağan karşıladıklarını ifade eden Bakan Haydar, “Suriye’de Kürt bayraklarının çekilmesi bizim için sorun değil ” dedi.

Mardin'in Kızıltepe ilçesi Şenyurt kasabası karşısında yer alan Rojava'nın amude ilçesinde geçtiğimiz ay Kürt yetkililerle biraraya gelen Haydar, “Suriye Hükümeti özerklik meselesini görüşmeye hazır çünkü bu proje hala bir düşünce aşamasındadır, kesin karar değildir" diye konuştu. Ali Haydar, Amude ziyaretini ise, “Amacımız Suriye yönetimi ve bölge halkı arasındaki kopukluğu kaldırmak ve daha geniş ve daha derin ilişkiler kurmak ” ifadeleri ile değerlendirdi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »