21 Şubat 2019, Perşembe

Suriyeli anne ve bebeğin öldürülmesinde karar çıktı

Sakarya'da Suriyeli kadın ve bebeğini öldüren iki zanlı için karar çıktı.

15 Ocak 2018 Pazartesi 19: 7
Suriyeli anne ve bebeğin öldürülmesinde karar çıktı
Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde, 6 Temmuz 2017 tarihinde 9 aylık hamile olan Emani el Rahmun tecavüz edilip  10 aylık bebeği Halaf el Rahmun ile birlikte öldürüldü. Olayın ardından öldürülen Suriyeli kadının eşi Halid el Rahmun’un komşusu ve fabrikadan mesai arkadaşı olan Birol Karacal ile Cemal Bay tutuklandı. İlk duruşması 1 Aralık’ta görülen davanın ikinci duruşması, bugün Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Halid el Rahmun, Emani el Rahmun’un babası Muhammed Abdulhadi Ali el Rahmun, ailenin avukatı Cihad Gökdemir ve Gülden Sönmez, Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ile Kadın ve Çocuk Hakları Derneği üyeleri katıldı. 

SAVCI, 3’ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI İSTEDİ
Cumhuriyet Savcısı Cengiz Turak, dosyanın esasına ilişkin görüşünü açıklarken sanıklar hakkında 'tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme', 'gebe olduğu bilinen kadını öldürme', 'çocuğu, beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme', 'nitelikli cinsel saldırı', 'cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', ’bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme’, ’nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme’ ile ’nitelikli yağma’ suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu ile 50 yıla kadar hapis cezası istedi.

Duruşmada söz verilen Halid el Rahmun, tutuklu sanıklarla ilgili "En ağır ceza ile cezalandırmalarını talep ediyorum" dedi. Muhammed Ali el Rahmun da tercüman aracılığıyla yaptığı konuşmada, "Savcının mütalaasına katılıyorum. Sanıkların cezalandırılmasını istiyorum" diye konuştu.

İĞRENÇ SAVUNMA: "ÖLDÜRMEDİM..."
Sanık Birol Karacal ise savunmasında, "Ben öldürmedim. Bir tek tecavüz ettim. Suçum neyse razıyım. Eklemek istediğim başka bir şey yok. Savunmam budur" dedi.

Celal Bay da "Daha önce verdiğim ifadelere ekleyeceğim bir şey yok. Söylemek istediğim başka bir şey bulunmamaktadır" diye savunma yaptı. Savunmaların alınmasının ardından duruşmaya ara verildi.

KARAR AÇIKLANDI  
Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Suriyeli 9 aylık hamile Emani el Rahmun (20) ile 10 aylık bebeğini öldüren Birol Karacal ile Cemal Bay'a 2’şer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi.

Sanıklar ayrıca, ’nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 30’ar yıl, 'yağma' suçundan 15 yıl, 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçundan 21’er yıl, 'konut dokunulmazlığı' suçundan ise 6’şar yıl hapisle cezalandırıldı. Karacal ve Bay, toplam 72’şer yıl hapis cezasına çarptırılırken, takdiri indirim hükmünün uygulanmayacağı belirtildi.


 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »