18 Haziran 2018, Pazartesi

Suriyeli çocuklara 40 bin oyuncak!

Üsküdar Belediyesi'nin "Onları Mutlu Etmek Çocuk Oyuncağı" sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında TOGEMDER'in de destekleriyle toplanan oyuncaklar, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay'ın da katıldığı bir törenle 23 Nisan'da Şanlıurfa'da Suriyeli çocuklarla buluştu.

24 Nisan 2015 Cuma 4:21
Suriyeli çocuklara 40 bin oyuncak!
İstanbul'da 7 TIR'a yüklenen 40 bin oyuncak 3 günlük bir yolculuğun sonunda Şanlıurfa'ya ulaştı. Oyuncakların dağıtımı ise Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, İl Millieğitim Müdürü Metin İlci, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) Başkanı Saadet Gülbaran ile aralarında demirören holding Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay'ın da bulunduğu iş dünyasından birçok kişinin katılımıyla dağıtıldı. Heyet ilk olarak Eyyübiye ilçesine bağlı Yenice Mahallesi'ni ziyaret ederek burada yaşayan Suriyeli ailelerin çocuklarına oyuncak ve maddi yardımda bulundu. Daha sonra ise Suriyeli çocukların eğitim gördüğü Yenice İlkokulu'na gidildi. Burada düzenlenen 23 Nisan töreninde TOGEMDER Başkanı Saadet Gülbaran, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük'ün konuşmaları ve törenin ardından çocuklara oyuncakları verildi. Heyetin daha sonra ziyaret ettiği Suruç Kampı'nda düzenlenen törenin ardından da buradaki Suriyeli çocuklar oyuncaklarına kavuştu.

"Bir nebze olsun güldürebilmeyi diliyoruz"

TOGEMDER Başkanı Saadet Gülbaran, törende yaptığı konuşmada, "Bizler çocukları milletlerin geleceği olarak gören ve bu bakış açısı ile onlara büyük değer veren bir liderin emanetçileriyiz. Atamız'ın 23 Nisan'ı çocuklara bir bayram olarak armağın edişi onlara verdiği bu değerin sembolik ancak oldukça güçlü bir ifadesidir. Çocuk bayramımızın ruhunda o yıllarda savaştan yeni çıkmış Türk ulusunun savaş sırasında yetim ve öksüz kalan çocuklarının acılarını hafifletmek ve onlar için bir mutluluk vesilesi yaratmak yatar. Ne mutlu ki savaşın yarattığı o acı dolu günler ülkemiz için çok gerilerde kaldı. Fakat tüm dünyanın üzülerek tanıklık ettiği gibi yakın komşumuz Suriye'de bugün bir iç savaş yaşanıyor. Savaşla ilgili düşüncelerini yıllar önce kurucusunun 'Yurtta barış, dünyada barış' özdeyişi ile özetlemiş duyarlı bir ülke olarak kadın-erkek, çoluk-çocuk milyonlarca savaş mağduru mülteciye kapılarımızı açmış ve onlara sahip çıkmış bulunuyoruz. Hükümetimizin talimatıyla birçok ilimizde kurulan mülteci kamplarında bu illerimizin vali ve belediye başkanları başta olmak üzere birçok sivil toplum örgütünün de nitelikli işbirliği ile misafirlerimize mümkün olan en iyi yaşam imkânları sunulmaya çalışılıyor" dedi. Her çocuğun sevgi ve güvenli bir yaşam alanından sonra gelen en büyük mutluluk kaynağının oyuncak olduğunu söyleyen Gülbaran, "Çeşitli yaş gruplarının ihtiyaçlarına hitap edecek nitelikte seçilen bu 7 TIR dolusu oyuncağın çocuklarımızın dertlerini bir süreliğine olsun unutturabilmesini, oyuncaklarla kuracakları yepyeni dünyaların yüzlerini bir nebze olsun güldürebilmesini diliyoruz" diye konuştu.

Oyuncak bağışına katkıda bulunan Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay, törende yaptığı konuşmada, "TOGEMDER Başkanım hayırlarımıza vesile olduğunuz için, bu insanlık dramında bu çocuk bayramında bu çocukların üzüntüsünü bir parça hafifletebildiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Her şey için ellerinize sağlık, sağolun" dedi.

Yardımseverlerin desteğiyle 11 Mart'ta başlayan ve 15 Nisan'a kadar devam eden kampanya çerçevesinde 40 bin oyuncağın yanı sıra, 40 bin öğrencinin ihtiyacını karşılayacak kırtasiye malzemesi ve 5 bin koli kuru gıda toplanmıştı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »