​Suriye'nin kimyasalları Akdeniz'e açıldı

Cape Ray, Akdeniz açıklarına doğru yol aldı.

3 Temmuz 2014 Perşembe 17:43
​Suriye'nin kimyasalları Akdeniz'e açıldı
Suriye'den çıkarılarak Danimarka gemisiyle İtalya'ya getirilen kimyasal silah maddelerinin imha edilmek üzere Amerikan gemisi Cape Ray'e yüklenme işlemi tamamlandı.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (KSYÖ) denetiminde Suriye'nin Lazikiye Limanı'ndan yola çıkan Danimarka bandıralı Ark Futura'nın, İtalya'nın Gioia Tauro Limanı'na getirdiği 800 tonluk kimyasalın öncelikli olan 600 tonu Cape Ray'e yüklendi.

Dün sabah başlayıp yaklaşık 12 saat süren aktarma işleminin ardından Cape Ray, yoğun güvenlik önlemleri altında Akdeniz'e açıldı. 

Suriye'nin kimyasal silah programındaki, hardal gazı ve sarinin türevleri olan mühimmatın 600 tonu, KSYÖ uzmanlarının gözetiminde açık denizde hidroliz yöntemiyle nötrleştirilecek. 

Kimyasal maddelerin kalan kısmının ise, İngiltere, Finlandiya ve Almanya'daki tesislerde imha edileceği belirtildi. Operasyonun bu aşamasının, yaklaşık 2 ay sürmesi bekleniyor.

KSYÖ'den yapılan yazılı açıklamada, örgütün Genel Direktörü Ahmet Üzümcü'nün, sorunsuz bir şekilde gerçekleşen yükleme işlemine ev sahipliği yaptığı için İtalya'ya ve operasyona katılan personele teşekkür ettiği aktarıldı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »