Sürüler "TÜBİTAK'la" kontrol altında

TÜBİTAK desteğiyle çiftliklerin daha verimli hale gelmesi için hayati öneme sahip ilk yerli sürü takip sistemi geliştirildi.

17 Kasım 2013 Pazar 0: 3
Sürüler "TÜBİTAK'la" kontrol altında

Edinilen bilgilere göre, sürü yönetim sistemi çiftliklerdeki hayvanların doğum kayıtları, süt verimlilikleri, ilaçların kaydedilmesi, yeme göre verimde değişikliklerin takibi, işçi değişikliği sonucu hayvanların veriminin ne olduğu, kullanılan tohumların işe yararlılığı gibi birçok alanda takip sağlanmasını içeriyor. Kapsamlı takip ile çiftlik sahibi kendine bir yol haritası çizerek, ekonomik öngörüsünü yapabiliyor.

Türkiye'de az sayıdaki çiftlikte kullanılan sistemin yerli olarak üretilmesi amacıyla çalışmalara başlayan Hacettepe Üniversitesi Teknokent bünyesinde bulunan Algan Yazılım, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) desteğiyle çiftçinin daha kolay kullanacağı ve tüm ekranları Türkçe olan ilk yerli sürü yönetim sistemi olan "ProÇift"i geliştirdi.

"TÜBİTAK olmasaydı başlayamazdık"

Algan Yazılım Müdürü Fatih Mehmet Güleç, "ProÇift"in önemine değinerek, söz konusu ürünle ithalatı engellemek istediklerini vurguladı.

Türkiye'de bazı çiftliklerin ithal sürü takip sistemi kullandığını belirten Güleç, "İthal sistemlerin Türkçe olmaması ve teknik sorunlarda bakım imkanının kısıtlı olması nedeniyle yerli bir sürü takip sistemi geliştirmeye karar verdik. Ülkemizin kalkınmasına destek olmak ve ithalatın önünü kesmek fikriyle çalışmaya başladık. Yerli sürü takip sistemi için başladığımız çalışmaların tatmin edici bir başarıya ulaşması için yüksek maddi kaynaklar gerektiriyordu. Aradığımız desteği Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna (TÜBİTAK) sunduğumuz ilk projemiz olan Damızlık Süt Sığırı Çiftlik Takip Otomasyonu Projesiyle (ProÇift) elde ettik" ifadelerini kullandı.

Daha sonra sistemin eksiklerini tamamlamak için sundukları Elektronik Çiftlik Otomasyonu Geliştirme Projesiyle de çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Güleç, "TÜBİTAK bize inandı ve sunduğumuz iki proje için yaklaşık 550 bin liralık destekte bulundu. Bugün Türk çiftçisine ihtiyaç duyduğu modern tesisleri yine Türk mühendislerin tasarımıyla sunabiliyor olmamızda, TÜBİTAK'ın bu desteği çok önemli paya sahip" diye konuştu.

Çiftlikteki her türlü gelişme SMS'le bildiriliyor

TEYDEB 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı kapsamında aldıkları ilk destekle "ProÇift" projesini, ikinci destekle de ürün ailesini geliştirdiklerini dile getiren Güleç, şöyle konuştu:

"Hayvanların bireysel olarak takip edilmesi bir sürü için çok önemli. Eğer hangi hayvanın ne kadar süt verdiğini günlük takip ediyorsanız, tükettiği yemi ve verdiğiniz ilaçları hesaplayabiliyorsanız, o hayvan için karlılığı hesaplayabiliyorsunuz demektir. Biz ProÇift ile bunları yapıyor, çiftlikleri yönetilebilir hale getiriyor, modernleştiriyoruz. Geçmişe dönük analizlerin yapılarak sürü ortalamasını düşüren hayvanların eliminasyonunu da bu sistemle yapabiliyoruz. Bu sayede verim düşmemiş oluyor. Çiftlikteki hayvanların her durumu anında SMS'le çiftlik sahibine ulaşıyor. Hayvanların tohumlanması, verilecek ilacın takviminin yanında, gebelik takibinin yapılması ve süt kalite ölçümlerinin alınması gerekiyor. Yeterince iyi hazırlanmış bir bilgisayar programı, bu gibi tüm işleri sizin için aklında tutar, zamanı geldiğinde de size e-posta, SMS gibi değişik kanallardan hatırlatabilir. Benzer şekilde, ani süt düşüşleri, kilo değişimleri, tohumlama zamanında aşırı vakit kaybı gibi birçok önemli uyarı da benzer kanallarla size ulaştırılabilir."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »