Susam ''karaborsa'' oldu

Bursa Simitçiler ve Unlu Madde İmalatçılar Odası Başkanı Pınar, susamın yüzde 115 zamlandığını, simide zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

15 Kasım 2013 Cuma 18: 8
Susam ''karaborsa'' oldu
Bursa Simitçiler ve Unlu Madde İmalatçılar Odası Başkanı Erdal Pınar, yaptığı açıklamada, yurt dışında üretim alanlarında yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle susam ithalatının azaldığını belirtti.

Türkiye'de Balıkesir ve Diyarbakır gibi bazı illerde susam üretildiğini dile getiren Pınar, bunun, 120 bin tonluk tüketimin sadece yüzde 5'i karşıladığını anlattı.

İthal girişi azalınca fiyatların arttığını belirten Pınar, ''Susam geçen yıla göre yüzde 115 zamlandı. Şu anda ekim ayına oranla bile yüzde 15 zamlı alıyoruz'' dedi.

Pınar, özel amaçlı un fiyatlarının da yüzde 20 arttığını anlatıp artan maliyetler karşısında esnafın mağdur olduğunu savunarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan bu konuda destek istediklerini kaydetti.

Balıkesir Fırıncılar Odası Başkanı Tunç: Susam Karaborsa Oldu


Balıkesir Fırıncılar Odası Başkanı Niyazi Tunç ise susamın gümrükten girişinin azalması nedeniyle ülkede arz-talep dengesinin bozulduğunu bildirdi.

Esnafın uygun fiyata susam bulamadığını ifade eden Tunç, şöyle konuştu:

''Susam karaborsa oldu. Susam fiyatları çok arttı, simide zam kaçınılmaz oldu. Susam, simitte maliyetin yüzde 25'ini oluşturuyor. Esnaf, haftalık susam alımı yapıyor. Bir sonraki haftayı tedirgin bekliyoruz. Her hafta farklı bir fiyatla karşılaşıyoruz. Bu artış doğal olarak simit fiyatlarını etkileyecek. Bu konuda geç bile kaldık.''
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »