Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı'ndan Maliki açıklaması

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin ülkesini "Irak'taki terörü desteklediği" yönündeki açıklamasını "gülünç" olarak nitelendirdi.

20 Haziran 2014 Cuma 0:12
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı'ndan Maliki açıklaması
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 41. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında, Maliki'nin uyguladığı politikayla mezhepçiliği körüklediğini savundu.

"Maliki'nin Suudi Arabistan'ın terörü desteklediği şeklindeki iddiaları gülünç" diyen Faysal, Suudi Arabistan'ın terörden dolayı "en fazla sıkıntı yaşayan" ve bu konuda uluslararası alanda "en çok mücadele veren" ülkelerden biri olduğunu ifade etti. Faysal, teröre karşı mücadeleyi sürdüreceklerini de dile getirdi.

Ülkesinin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü, "terörist bir örgüt" olarak kabul ettiğini aktaran Faysal, Maliki'yi "terörle itham etmek" yerine, Suudi Arabistan'ın "uyguladığı siyaseti" takip etmeye davet etti.

Irak Başbakanlığından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan, ülkedeki silahlı gruplara "finansal destek" vermekle suçlanmıştı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »