Suudi Arabistan Kralı Salman'dan memur, emekli ve öğrencilere iki maaş ikramiye

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, göreve gelmesi münasebetiyle devlet memurları, emekliler ve öğrencilere 30 milyar dolar değerinde iki maaş ikramiye ödenmesini emretti.

30 Ocak 2015 Cuma 18:59
Suudi Arabistan Kralı Salman'dan memur, emekli ve öğrencilere iki maaş ikramiye
Kral Salman, devlet memurları, emekliler ve öğrencilere iki maaş ikramiye ödenmesine, sivil mahkumlara kamu haklarından kaynaklanan 500 bin Suudi Arabistan Riyali'ni (yaklaşık 133 bin dolar) aşmayan para cezalarının affedilmesine, af kapsamındaki yabancı uyrukluların da sınır dışı edilip, haklarında ülkeye giriş yasağı konulmasına karar verdi.

ESKİ KRALIN BAKANLARINI GÖREVDEN ALDI
Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz'in, kabine değişikliğine giderek, eski Kral Abdullah'ın yaklaşık 2 ay önce atadığı bazı bakanları görevden aldığı bildirildi.
Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Kral Salman, Kültür ve Enformasyon, İslami İşler, İletişim ve Bilgi Teknolojileri, Sosyal İşer, Tarım ve Sağlık bakanlarının görevine son verdi.

Bunun yanı sıra yaşamını yitiren Kral Abdullah'ın oğulları Mekke Emiri (Valisi) Meşal ile Riyad Emiri Türki'yi azleden Kral Salman, diğer oğlu Milli Muhafız Bakanı Mutib'in görevinde ise değişikliğe gitmedi.

Devletin kritik noktalarına da yansıyan bazı değişiklikler çerçevesinde, Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Bender bin Sultan'ın görevine son verildi.

Özel Danışmanı ve Savunma Bakanlığına oğlu Emir Muhammed'i atayan Kral, Suudi Arabistan tarihinde bir ilk olan, Kral Abdülaziz'in torunlarından İçişleri Bakanı Muhamed bin Nayif'i (56) veliaht olarak ilan etti.

EDEBİYAT KULÜPLERİ VE FUTBOL TAKIMLARINA DA DESTEK
Elektrik ve su hizmetlerine yönelik projelerde harcanmak üzere 20 milyar riyal tahsis edilmesini kararlaştıran Salman, ülkede kayıtlı tüm edebiyat kulüpleri ve süper lig takımlarına onar, birinci lig takımlarına beşer milyon ve ülkede kayıtlı diğer takımların her birine ise 2 milyon riyal ikramiye ödenmesi talimatını verdi.

Sosyal güvenlikten yararlananlar ve engellilere de iki maaş ikramiye ödenmesini emreden Salman, Sosyal İşler Bakanlığı'nda kayıtlı yardım kuruluşlarına destek için 2 milyar, Dayanışma Kooperatifleri Konseyi'ne 200 milyon ve kayıtlı ihtisas meslek birliklerinin her birine 10 milyon riyal ödenmesini kararlaştırdı.

"SİZİN HAKKINIZI ÖDEYEMEM"
Kral Salman, daha sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada, din ve vatana hizmet için Allah'tan yardım dilediğini belirterek, halkının hakkını ne yaparsa yapsın ödeyemeyeceğini söyledi.Salman, "Değerli halkım, ne yaparsam yapayım sizin hakkınızı ödeyemem. Daha fazlasını hak ediyorsunuz. Dine ve vatana hizmet için Allah'tan bana ve sizlere yardım etmesini dilerim. Dualarınızda beni unutmayın" dedi.

175 BİN RETWEET
Kralın tweetine yoğun ilgi gösteren halk, iki saat içinde mesajı 175 bin kez retweet etti. Kral Salman, tahta çıkışı münasebetiyle 30 milyar dolar tutarındaki 2 maaş ikramiye duyurusunun ardından yayınladığı mesajla insanların Twitter üzerinden odağı haline geldi. Görevinin 6. gününde Twitter hesabında takipçi sayısını 760 bin kişi artıran Salman'ın 1 milyon 860 bin takipçisi bulunuyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »