Suudi Arabistan'a füzeli saldırı!

Başkent Riyad'da duyulan patlama seslerinin ardından gökyüzüne dumanlar yükseldi, dakikalar sonra Yemen'deki isyancı grup Husiler bir füze saldırısı düzenlediklerini duyurdu. Balistik füzenin hedefinde, başkanlık sarayı El Yamamah'ta toplantı halindeki Suudi liderler vardı. Suudi Arabistan, füzenin yere düşmeden imha edildiğini açıkladı.

19 Aralık 2017 Salı 18:58
Suudi Arabistan'a füzeli saldırı!
Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da patlamasesleri duyuldu. Haberini görgü tanıklarına dayandıran uluslararası haber ajansı Reuters, gökyüzüne yükselen dumanlar olduğunu bildirdi.

Haberin duyulmasından dakikalar sonra Yemen'deki İran destekli isyancı grup Husiler, Riyad'a bir füze ateşlediklerini ilan etti. Volcano 2-H isimli balistik füzenin hedefinde El Yamamah Sarayı vardı.

Husilerin televizyonu, Suudi liderlerin sarayda toplantı yaptığı sırada füzenin fırlatıldığını izleyicilerine aktardı. Başkanlık Sarayı'nda Suudi Arabistan Kralı Selman, resmi konuklarını ağırlıyor. Şimdiye kadar burada ağırlanan liderler arasında ABD Başkanı Donald Trump da var.

Suudi Arabistan'ın saraylarını, askerlerini ve petrol tesislerini vurabileceklerini savunan Husiler, Riyad’la savaşta yeni bir safhaya geçtiklerini ilan etti.

Suudi Arabistan'ın başını çektiği uluslararası koalisyon, fırlatılan füzenin havada engellendiğini duyurdu. Gökyüzünde imha edilen füze can kaybı veya herhangi bir hasara yol açmadı. Suudi Arabistan, füzenin hedefinde yerleşim yerlerinin olduğunu savunuyor.

Sosyal medyaya yansıyan ilk fotoğraflarda, gökyüzüne yayılan beyaz bir duman bulutu göze çarpıyor.

Misilleme geldi!

Füze saldırısının ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Sana'nın güneyindeki Husilere hava operasyonu düzenledi.

İran odak noktasında

Suudi Arabistan öncülüğündeki Yemen koalisyonu, Husilerin insani yardım noktalarını kullanarak İran yapımı füzeleri elde ettiklerini iddia etti. Suudi Arabistan haber ajansının yayımladığı açıklamada, İran’ın ürettiği füzelerin bölgesel ve uluslararası güvenliğe önemli bir tehdit teşkil ettiği vurgulandı.

ABD İran'ı resmen suçlamıştı

Husilerin geçen ay fırlattığı bir füze, Riyad'daki uluslararası havalimanının yakınlarına düşmüştü. Füze nedeniyle Ortadoğu'daki ezeli düşmanlar İran ve Suudi Arabistan birbirlerine savaş tehdidi savurdu.

ABD yönetimi de, hafta içinde yaptığı açıklamada füzenin İran tarafından temin edildiğini belirterek Tahran yönetimini resmen suçlamıştı.

Bitmeyen savaş

Suudi Arabistan halihazırda iç savaş ülkesi Yemen'de İran destekli Husiler'e karşı savaşıyor. Yemen'de İran destekli Husilerin başkent Sana'yı ele geçirmesi ve Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi'nin kaçmasıyla patlak veren iç savaş, Suudi Arabistan ile İran'ın bir kapışmasına dönüştü. Suudi Arabistan ve diğer bölge ülkeleri Mart 2015'te Husiler'e karşı operasyon başlattı.

Halihazırda ülkenin batısını kontrol eden Husilere karşı Suudi Arabistan'ın başını çektiği uluslararası koalisyon bombardımanlar düzenliyor. Koalisyonda Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan gibi ülkeler yer alıyor.

Birleşmiş Milletler, Suudilerin başı çektiği koalisyonun Yemen'de 6-16 Aralık arasındaki hava saldırılarında 136 sivilin yaşamını yitirdiğini bugün açıkladı.

Ülkenin orta kesiminde terör örgütü El Kaide'nin kontrol ettiği bölgeler de bulunuyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »