Suudi Arabistan'da 35 yıllık sinema yasağı kaldırıldı

Suudi Arabistan'da 35 yıldır yürürlükte olan sinema yasağı kaldırıldı ve ülkedeki sinema salonları uzun bir aradan sonra tekrar açılıyor.

15 Ocak 2018 Pazartesi 16:39
Suudi Arabistan'da 35 yıllık sinema yasağı kaldırıldı
Son dönemde reform ve tutuklamalarla ön plana çıkan Suudi Arabistan'da 35 yıldır yürürlükte olan sinema yasağı kaldırıldı. Ülkedeki sinema salonları uzun bir aradan sonra tekrar açılıyor. Şimdilik devlet destekli geçici bir salonda başlayan sinema gösterimleri, bu haftasonu çocuklara yönelik uzun metrajlı animasyon filmleriyle devam edecek.

İlk sabit sinema salonunun Mart ayında açılması beklenirken, Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman liderliğinde gerçekleşen reformlarla son bir yılda konserler, komedi gösterileri gerçekleşmeye başladı ve kadınlara araç kullanma izni verildi. 

Dunyanews'deki habere göre, şimdilik otoriteler tarafından desteklenerek açılacak olan Cidde'deki kültür merkezinde bir projektör, bir kırmızı halı ve mısır patlatma makinesi bulunduğu belirtiliyor. 

Suudi Arabistan'da sinemalar 1980'li yılların başlarında toplu eğlenceyi ve kadın ile erkeğin birarada bulunduğu kamusal alanları doğru bulmayan muhafazakarlar tarafından yasaklanmıştı.

Muhafazakarların da hassasiyetleri düşünülerek filmlerin kraliyetin ahlaki değerleri çerçevesinde kalması amacıyla sansürleneceği belirtiliyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »