Suudi Arabistan'da bir ilk! Bugün başladı

Suudi Arabistan'da kadınlar, kendilerine tanınan araç kullanma izninin bugün yürürlüğe girmesinin hemen ardından trafiğe çıktı.

24 Haziran 2018 Pazar 12:38
Suudi Arabistan'da bir ilk! Bugün başladı
Ülkedeki İslam alimlerinin ortaya attığı dini gerekçeler nedeniyle  onlarca yıldır süren yasaklamadan sonra kadınlara tanınan araç kullanma izni  bugün yürürlüğe girdi.

İhbariyye ve Al Arabiya televizyon kanalları, kararın uygulanmaya  başladığı ilk saatlerden itibaren ülkede ilk kez trafiğe çıkan kadın sürücülere  ait görüntülere yer verdi. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in 26 Eylül'de yayımladığı  kararnameyle, kadınların da ehliyet alarak 24 Haziran itibariyle araç sürme  imkanına sahip olacağı duyurulmuştu.

Suudi Arabistan'ın 2030 vizyonu, kadınların iş piyasasına katılım  oranını yüzde 22'den yüzde 30'a çıkarmayı hedefliyor. Dünyada kadınların araç kullanmasının yasak olduğu tek ülke olan Suudi  Arabistan'da, Üst Düzey Alimler Kurulu tarafından "Kadınların araç kullanması  haramdır." şeklinde verilen fetvadan dolayı yasal değişiklik yapılamıyordu.

Kurul Başkanı Abdulaziz bin Baz ve diğer bir çok din adamı kadınların  araç kullanması için "haram" fetvası verirken, Şeyh Abdulaziz el-Şeyh gibi bazı  din adamları ise verilen bu fetvayı eleştiriyor ve kadınların da araç  sürebileceğini ifade ediyor.

Ülkede "kadınların araç kullanmasına izin veren yasa çıkarılması"  talebiyle ilki 1990'da olmak üzere 2011, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında pek çok  kampanya düzenlenmişti.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »