21 Mayıs 2018, Pazartesi

Tabutunu kadınlar taşıdı

Şırnak'ın İdil İlçesi'nde bıçaklanarak öldürülen ve 3 gün önce dere yatağında cesedi bulunan ve henüz kimliği tespit edilemeyen kadının tabutunu kadınlar teslim aldı. Tabutu mezarlığa taşıyan kadınlar, cenazeyi gözyaşları içinde toprağa verdi.

16 Temmuz 2014 Çarşamba 22: 0
Tabutunu kadınlar taşıdı
İdil'de 3 gün önce bir çobanın dere kenarında bulduğu ve kimliği henüz kimliği tespit edilemeyen kadına Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapıldı. Kimlik tespit çalışmaları süren 20 yaşlarındaki kadına yapılan otopside, vücudunun çeşitli bölgelerinde dayak izlerinin ve 3 bıçak darbesinin tespit edildiği öğrenildi. Kadının yaklaşık 15 gün önce öldürüldüğü kaydedildi.

Diyarbakır'daki otopsinin ardından İdil'e getirilen kadının yıkanıp kefenlenen cenazesi, mor renkli bir kumaşla örtülü tabuta konuldu. İdil Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Oyman, HDP ve BDP ilçe başkanları, İHD yetkilileri ve vatandaşların katıldığı törende, kadınlar tabutu mezarlığa kadar omuzlarda taşıdı. İdil Mezarlığı'nda, erkeklerin önde, kadınların da arkada saf tuttuğu cenaze namazından sonra cenaze toprağa verildi.

Sosyolog Yasemin İmeç, mezarlıkta yaptığı konuşmada, kadın cinayetlerini lanetleyerek, "Hükümetin Başbakanı; kadın, çocuk demeden gereken yapılmalıdır ve AİHM kadına yönelik şiddet davasında Türkiye'yi mahkum ettiği karar sonrasında söylenen, 'biz herkesin başına bir polis dikemeyiz' sözleriyle kadına yönelik şiddet ve kadın ölümleri desteklenmektedir. Meclisiyle, hükümetiyle, yargısıyla içinde bulunduğumuz bu sistemin kadını koruyamayacağı açık ve nettir. Ulusal basının bu cinayetlere yaklaşımı da; hükümetin bakış açısıyla örtüşmektedir. Haberlerin veriliş şekli, toplum nezdinde ölümleri sıradanlaştırmaktadır. Kadına yönelik şiddet ve mücadelede toplumsal refleksin ve yaklaşımın önemine dikkat çekerek herkesi bu konuyla ilgili artık yeter demeye çağırıyoruz. Buradan bir kez daha kadınlara sesleniyoruz; yalnız değiliz, ölümlere ve şiddete 'dur' demek için mücadele etmeliyiz. Şiddetin kaderimiz olmadığını bilmeliyiz" dedi.

Bayram KAPLAN/İDİL (Şırnak), (DHA)
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »