Tahran'da eğitime 'hava' engeli

İran’ın Tahran eyaletinde artan hava kirliliği nedeniyle tüm ilkokullar, anaokulları ve kreşlerde eğitime 3 gün ara verildi.

10 Kasım 2013 Pazar 7: 0
Tahran'da eğitime 'hava' engeli
Tahran Hava Kirliliği İzleme ve Acil Durumu Koordinasyon Komitesi tarafından yapılan açıklamada, havada asılı 2,5 mikrondan daha küçük partikül sayısındaki artışın sağlık açısından tehlike oluşturan boyutlara varması nedeniyle tüm eyaletteki ilkokullar, anaokulu ve kreşlerde çarşamba gününe kadar eğitime ara verildiği duyuruldu.

Komite ayrıca acil durum çerçevesinde devlet dairelerinin mesai saatlerinin kısaltıldığını, çalışanların saat 14.30’da paydos edeceğini belirtti.

Tahran Hava Kirliliğini Azaltma Komitesi'nden yapılan açıklamada, trafikte tek-çift plaka uygulamasının alanının genişletildiği kaydedildi.

Tahran Valiliği de diğer öğretim seviyesindeki okullardaki spor derslerinin açık alanlarda yapılmaması konusunda tüm okullara uyarı gönderdi.

Yetkililer, kalp ve solunum yolu hastaları ile yaşlı ve çocukların açık havada bulunmamaları konusunda uyarıda bulunuyor.

Başkent Tahran'da daha önce de birçok kez hava kirliliği nedeniyle okullar ve devlet daireleri tatil edilmişti. Şehrin yoğun trafiği ve eski model araçlar hava kirliliğinin nedenlerinden bir tanesi. Irak tarafından rüzgarın etkisiyle gelen kum tanecikleri de havayı kirleten etkenlerden biri.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »