21 Mayıs 2018, Pazartesi

Tarihi geçmiş kolonyalara dikkat

Kolonya üreticileri, kalitesi düşük ve tarihi geçmiş ürünlerin insan sağlığına zararlı olduğunu belirterek, ürünleri alırken dikkatli olunması konusunda uyardı.

28 Temmuz 2014 Pazartesi 20:56
Tarihi geçmiş kolonyalara dikkat
Sakarya'daki kolonya üreticisi Murat Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1966'dan beri tarihi uzun çarşıda dedelerinin başlattığı mesleği devam ettirdiğini söyledi.

Bayramların çikolatacılar, şekerlemeciler ve kolonyacılar için de ekstra bir bayram sayıldığını belirten Kılıç, son yıllarda müşteriler açısından sıkıntılar olduğuna dikkati çekti.

Kılıç, metil alkol denilen insan sağlığına zararlı maddelerden özellikle bayramlarda merdiven altında kolonya imal edildiğine vurgu yaparak, bu tür firmaların bu ürünlerini pazarlarda, tezgahlarda her yerde pazarlayarak para kazanmaya çalıştığını kaydetti.

İnsanların ucuz kolonya aldıklarını zannettiklerini belirten Kılıç, "Fakat yanlış, aslında zehirleniyorlar. Hiçbir şeyin ucuzu iyi değildir. Bir ürün pahalıysa mutlaka bir kalite farkı vardır. Bunu gözetmek lazım" dedi.

"Rengi mat kolonya almayın"

Kılıç, vatandaşları bilmedikleri yerlerden kolonya almamaları konusunda uyararak, son yıllarda özellikle bidon kolonyaların tarihi değiştirilerek tekrar pazarlandığını savundu.

Bazı iş yerlerinde yeni bidonlara eski kolonyaların doldurulduğu haberini aldıklarını dile getiren Kılıç, "Bunu müşterinin anlamasına imkan yok ama müşteriler şuna dikkat edebilir; Kolonyalarda parlak renkler çok çok önemli. Kolonya ne kadar matsa o kadar sıkıntı vardır, o kadar çok beklemiştir ve bayattır. Solmuş kolonya lütfen almayın. Her şehirde yılların tecrübesi kolonyacı var. Bunlardan alışveriş yapın bunlarda bulamıyorsanız büyük markalardan alın" şeklinde konuştu.

"70'ten fazla kolonya çeşidi üretiyoruz"

Kılıç, son kullanma tarihi geçmiş ürünlerde de kolonyanın oksitlenme yaptığını ve kaliteli kolonya kokusunun alınamadığına işaret ederek, kolonyanın geçmişte dezenfekte ürünü olarak kullanıldığını belirtti.

Eskiden beri kolonyanın, eldeki bakterileri dezenfekte edip sonra da şekerin ikram edilmesi için kullanıldığına dikkati çeken Kılıç, "Bu nedenle tarihi geçmiş ürünler hem dezenfekte etmiyor hem de kokusu kaliteli değil. Zaten keyif de almıyorsunuz. Bayramınızı köreltmeyin çok ucuz şekerleme ve kolonya evinize sokmayın" dedi.

Kılıç, bayram nedeniyle satışlarında artış olduğunu ifade ederek, 70’ten fazla kolonya çeşidi üreterek bunalrı ihraç ettiklerini kaydetti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »