Tarihi lisede olay yaratan iddia!

İstanbul’daki tarihi Erenköy Kız Lisesi’nde 2014 Aralık ayında göreve başlayan müdür Saadet Berna Ocakcıoğlu'nun, yarıyıl tatilinde bina içinde önemli değişiklikler yaptığı iddia edildi.

13 Şubat 2015 Cuma 5:47
Tarihi lisede olay yaratan iddia!
Ocakçıoğlu’nun, Atatürk temalı tablo ve panoları kaldırarak  yerine Osmanlı temalı figürler yerleştirdiği, ayrıca okulun duvarlarındaki balerin figürlerinin de boya ile kapatıldığı öne sürüldü.

Saadet Berna Ocakcıoğlu, Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nde 2014 Aralık ayında göreve başladı. Öğrenciler 23 Ocak’ta karne alarak yarıyıl tatiline çıktı. Ancak geri döndüklerinde okul binasında önemli değişiklikler olduğunu savundular.

İddialara göre, müdür Ocakcıoğlu okuldaki Atatürk ile ilgili poster ve panolar kaldırıldı. Yerine Osmanlı temalı figürler yerleştirildi. Ayrıca, okulun duvarlarındaki balerin figürlerinin de boya ile kapatıldı. Öğrenci ve veliler sosyal medya üzerinden duruma tepki gösterdi.

ATATÜRK POSTERLERİ YERİNE TAKILDI

Okulda görevli bir yetkiliden alınan bilgiye göre, okulda yapılan çalışmalarda yasa dışı herhangi bir durum bulunmuyor.

Ancak, daha önce öğrencilerin resim öğretmenleriyle okul duvarına yaptığı resimler boyandı. Yetkili Atatürk tabloları ve Osmanlı figürleri ile ilgili de şu açıklamayı yaptı:
“Boya badana işi için Atatürk tabloları kaldırıldı ama bugün tekrar yerine konuldu. Yanı sıra Osmanlı padişahlarının birkaç tablosu da devlet büyükleri adı altında okul duvarlarında yerini aldı. Okulumuzda ilk defa duvarlara padişah tabloları konulmuş oldu. Velilerimiz, öğrencilerimiz ve öğretmenler buna alışkın olmadığı için tepki gösterdi. Öte yandan okula mescit de açıldı ama bunun da yasada yeri var, artık okullarda mescit açılmasına izin veriliyor. Bilmeyenler tepki gösteriyor ama yasa dışı bir durum yok. Badana boya yapılırken, daha önceki yıllarda geçmiş yıllarda öğrencilerin resim dersi kapsamında yaptığı balerin resimleri vardı onların üzeri boyanmış. Pazartesi günü yapılan toplantıda okuldaki öğretmenler de balerin resimlerinin üstünün boyanmasının emeğe saygısızlık olduğunu söyledi. Müdür Hanım da yapılan şeyin şık olmadığını kabul etti ama yasalara uygun davranıldığını söyledi. ”
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »