23 Mayıs 2018, Çarşamba

Taşçıoğlu Hafız Okulu 65 yıldır hafız yetiştiriyor

Kayseri'de Taşçıoğlu Hafız Okulu ve Kuran Kursu'nda 65 yıldır hiç ara verilmeden hafız yetiştiriliyor.

10 Temmuz 2013 Çarşamba 20:34
Taşçıoğlu Hafız Okulu 65 yıldır hafız yetiştiriyor
Kayseri eşrafından Ömer Taşçıoğlu'nun Kiçikapı Mahallesindeki evini Kuran kursuna tahsis etmesiyle hafızlık eğitimine başlanılan binada bu zamana kadar yüzlerce hafız yetiştirildi. Eğitim gören öğrencilerin ihtiyaçları da kurulan Taşçıoğlu Hafız Okulu Yardım Derneği tarafından karşılanıyor.

Taşçıoğlu Hafız Okulu ve Kuran Kursu Müdürü Şükrü Aslantaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl yaklaşık 35 öğrencinin kaydını yaptıklarını, okullarının Türkiye genelinde "hafız yetiştirme merkezi" olarak bilindiğini söyledi.

Taşçıoğlu'nun verilen eğitimin kalitesi ile Türkiye genelindeki Kurra Hafızı yetiştiren sayılı yerlerden olduğunu belirten Aslantaş, 1980'li yıllarda yaşanan sorunlar nedeniyle çok fazla mezun veremeyen okulun son yıllarda yine gözde kurslar arasında yer aldığını söyledi.

Taşçıoğlu Hafız Okulu ve Kuran Kursu'nda 65 yıldır aralıksız hafızlık eğitimi verildiğini ifade eden Aslantaş, "1948 yılından beri eğitim verilen okulda yılda 20-25 mezun veriliyor. Bu zamana kadar yaklaşık 1200 hafız yetiştirildi. Son yıllardaki taleplere yetişebilmek için 2003 yılında Kiçikapı Mahallesi Tacettin Veli Bulvarında 9 katlı kurs binası yaptırıldı. Eğitimler bu binada veriliyor. Eski taş bina ise idari bina olarak faaliyet gösteriyor" diye konuştu.

- Öğrenciler 1-3 yıl içinde hafız olabiliyor

6 hocayla 6 sınıfta toplamda 100 öğrenciye eğitim verdiklerini ve öğrencileri ilköğretim 8'inci sınıftan sonra kursa kabul ettiklerini belirten Aslantaş, her yıl yaklaşık 35-40 öğrencinin ön kaydını yaptıklarını ve 1,5 aylık deneme süresi sonrasında kesin kayıtlarının yapıldığını söyledi.

Deneme süresi sonrasında hafız olamayacağına karar verilen öğrencilerin başka liselere yönlendirildiğini vurgulayan Aslantaş, şunları kaydetti:

"Hafızlık eğitimi sabır ve emek isteyen bir süreç. Bu nedenle kursa kayıt yaptıran öğrencileri Kur'an-ı Kerim'i yüzüne okumaya başladıktan sonra eliyoruz. Bu aşamada hafız olabilecek öğrenciler kendilerini belli ediyor ve bunlarla yolumuza devam ediyoruz. Bir hafız ortalama 1 ile 3 yıl arasında yetişiyor. Yüksek kapasiteli öğrenciler bir yılda Kur'an-ı Kerim'deki 6 bin 666 ayetin tamamını ezberleyerek hafız olurken, normal seviyedeki öğrenciler 3 yılda hafız olabiliyor. Hafızlık okulunda Kur'an-ı Kerim eğitiminin yanı sıra temel dini bilgiler dediğimiz itikat, ibadet, ahlak, siyer ve tecvit dersleri de veriliyor. Öğrenciler bu süre içerisinde İmam Hatip Lisesini de açıktan bitiriyor. Ayrıca üniversite sınavına da hazırlanabiliyor. Yani burada eğitim gören öğrenciler 3 yıl içinde hem hafız, hem de lise mezunu oluyor." 

Ciddi anlamda hafızlık eğitimine 10 yaşından sonra başlanması gerektiğine dikkati çeken Aslantaş, daha ileriki yaşlarda hafızlık yapmanın zorlaştığını vurguladı.

- Öğrencilerin ihtiyaçları dernek tarafından karşılanıyor

Taşçıoğlu Hafız Okulu Yardım Derneği Başkanı Ali Rıza Özdereci de öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarının 1958 yılında kurulan dernek aracılığıyla karşılandığını söyledi.

120 öğrenci kapasiteli hafızlık okulunda yatılı olarak kalan öğrencilerin yanı sıra yaz dönemi Kuran kursu öğrencileri ve derneğe bağlı Ambar Mahallesi'ndeki Özkoyuncu Yatılı Kız Kur'an Kursu'nda eğitim gören 350-400 öğrencinin  ihtiyaçlarının da dernek yönetimi tarafından karşılandığını ifade eden Özdereci, Kayserili hayırsever işadamlarının da yaptığı yardımlarla hafız yetiştirilmesine destek verdiklerini belirtti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »