Tavukçunun umudu mangalda

Mangal sezonunda her yıl yükselen tavuk eti fiyatları, üreticilerin en büyük pazarı Irak'a ihracatın durma noktasına gelmesiyle frenlendi.

23 Haziran 2014 Pazartesi 18: 3
Tavukçunun umudu mangalda
Yaz aylarının başlamasıyla birlikte piknik ve mangal sezonu açıldı. Kırmızı ete göre ucuz olması nedeniyle, mangalcılar daha çok tavuk etini tercih ediyor. Yağışlar nedeniyle piknik mevsiminin gecikmesi, Mayıs'ta tavuk eti fiyatlarını ortalama yüzde 5 dolayında aşağıya çekti.


Halen, kasaplarda ortalama olarak kanat 9.25 lira, but 6.25 lira, göğüs 6.40 lira, baget 7.95 lira, tavuk pirzola 7.95 lira ve bütün tavuk 20 liraya satılıyor.


Diğer taraftan Irak'ta yaşanan IŞİD terörü nedeniyle üretimlerinin yüzde 50'sini bu pazara ihraç eden üreticiler bölgeye mal göndermekte zorlanmaya başladı; yoğun sipariş iptalleri yaşanıyor. Bu gelişmelere bağlı olarak depoları dolmaya başlayan üreticiler, ihraç edemedikleri ürünü iç piyasa sürmeye hazırlanıyor.


"FİYATLARI DÜŞÜRÜR"

Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ericek, Irak'ta yaşanmakta olan IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) terörünü bayramda sonraya kadar bekleyebileceklerini belirtti. Eylül ayında mangal sezonun bitmesinden dolayı beyaz et tüketiminin de azaldığına dikkat çeken Ericek, "Önümüzde 1-1.5 aylık bir süreç var. Eğer Irak'ta ki gerginlik bitmez ve bu yüzden ihracat kapısı tamamen kapanırsa, tüketim iyice azalır; bu durum da bizde çok ciddi sıkıntılar yaratır. Üreticiler ellerinde kalan malları iç pazara vermek durumunda kalabilir, Dolayısıyla böyle bir gelişme de fiyatları düşürür" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »