Tayfunda 2 bin 275 kişi yaşamını yitirdi

Filipinler'deki ulusal afet birimi tarafından açıklanan resmi rakamlara göre, tayfun yüzünden 2 bin 275 kişinin yaşamını yitirdiği kesinleşti.

13 Kasım 2013 Çarşamba 7: 0
Tayfunda 2 bin 275 kişi yaşamını yitirdi
Ulusal afet birimi, yaralı sayısının 3 bin 655 olduğunu, 80 kişidense haber alınamadığını bildirdi.

Gözlemciler, ülkedeki ulaşım ve iletişim hatlarının tayfun yüzünden sekteye uğraması nedeniyle ölü sayısının belirlenmesi ve yardım malzemelerinin dağıtımında güçlükler yaşandığına dikkati çekiyor.

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino ise CNN'e yaptığı açıklamada, ölü sayısına ilişkin tahminlerin korkulandan az olduğunu belirtti.

Açıklanan tahmini rakamların ''çok fazla'' olduğunu belirten Aquino, can kaybının 2 bin-2 bin 500 civarında olabileceğini ileri sürdü. Aquino, ülkede Yolanda, dünyada ise Haiyan olarak adlandırılan tayfundan en çok etkilenen bölgelerde afet durumu ilan etmişti.

Yağmalama olayları yaşanıyor


Öte yandan su, gıda ve tıbbı malzemenin kıtlığı, yağmalama olaylarına neden oluyor.

Ulusal Gıda Kurumu Sözcüsü Rex Estoperez, Leyte adasındaki Alangang bölgesinde bir ambardan 100 bin çuval pirinç kaçırıldığını, yağmalama olayı sırasında bir duvarın yıkılması sonucu 8 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Estoperez, yetkililerin, çaresiz insanların yiyecek bulmak için evlere ve alışveriş merkezlerine izinsiz girmesine engel olmaya çalıştığını belirtti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »