TDK'dan tarihi filmlere dil desteği önerisi

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin tarihi film ve dizilere dil desteği verebileceklerini açıkladı.

27 Haziran 2013 Perşembe 21: 7
TDK'dan tarihi filmlere dil desteği önerisi

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, talep halinde tarihi film ve dizilerde kullanılan dil konusunda destek verebileceklerini belirterek, "Önümüzü açsınlar. Arkamızda malzememiz, önümüzde hedefimiz var. Hiçbir şeyden eksiğimiz yok" dedi.

Kaçalin, AA muhabirine Onuncu Kalkınma Planı'ndaki, "Türkçedeki bozulma ve yabancılaşmanın önüne geçmek amacıyla bilim, eğitim, öğretim ve yayın kuruluşları başta olmak üzere, hayatın tüm alanlarında Türkçenin doğru ve etkin kullanımı sağlanacaktır. Türkçe'nin dünyada tanınan ve daha fazla konuşulan bir dil olmasına yönelik çalışmalar desteklenecektir" hedefine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dili kullanma konusunda özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Kaçalin, Türkçe kelimeleri tercih etmenin önemine  değinerek, "Mektep, bütün Orta Asya'da 250 milyon Türk arasında kullanıyordu. Mektebe ne oldu da Fransızca okulu kullanıyoruz? Ne oldu da imtihan kalktı, yerine sınav geldi? Tarihimizi reddedersek yeni tarih oluşturamayız, o zaman her şey biter ve bu Türkçeyi de kimse öğrenmez, asıl problem buradadır" diye konuştu.

Türkçe'yi öğrenmek isteyen yabancı sayısının gün geçtiktçe arttığını vurgulayan Karaçalin, "Türkiye insanında, coğrafyasında,  hayatında başkalarında olmayan özellikler var. Biz içinde yaşadığımız için farkına varamıyoruz ama pek çok kişi, rehabilite olmak için ülkemize gelmek istiyor" dedi. 

 Kaçalin, talep halinde tarihi film ve dizilerde kullanılan dil konusunda destek verebileceklerini belirterek, "Önümüzü açsınlar. Arkamızda malzememiz, önümüzde hedefimiz var. Hiçbir şeyden eksiğimiz yok"  diye konuştu.

TDK'nın "Türk Dili" belgeseli yapacağını  ve  senaryo yazım aşamasında olduklarını  anlatan Kaçalin, şu bilgileri verdi:

"Filmde, Orhon metinleri, Kaşgarlı Mahmut, Yusuf Has Hacip, Ali Şir Nevai, Dede Korkut Fuzuli, Mısır ve Kazan'a yer verilecek. Bizim birçok kitabımız Bulak matbaasında basıldı, birçok kitabımız da Kahire kütüphanesindedir. Kıpçaklardan bu yana Mısır'da büyük yadigarlarımız var. Kaşgar, Herat, İstanbul, kuzeyde Kazan güneyde Kahire ve Bağdat, Şam bizim. Urfa'ya kadar olan bölge Türklerin Anadolu'ya ilk geldiği coğrafyadır, orayı da yabana atmamak lazım."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »