Telaferli Türkmenler için kamp kurulacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Musul'un Sincar ilçesine sığınan Telaferli Türkmenler için kamp kuracağı bildirildi.

12 Temmuz 2014 Cumartesi 23:19
Telaferli Türkmenler için kamp kurulacak
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sincar Şube Başkanı Serbest Babiri, Sincar ilçesine sığınan 50 bini aşkın Türkmen ailenin, köprü altları, inşaatlar ve yol kenarlarında gayriinsani şartlarda yaşadıklarını belirterek, "Kürt yönetimi, Türkmen aileler için çadır kamp kurma kararı aldı" dedi.

 IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin söz konusu kamp için gerekli talimatı verdiğini ifade eden Babiri, "Barzani, ayrıca telefonda yaptığımız görüşmede Türkmen ailelerin kötü şartlarının iyileştirmeye gidileceğini bildirdi" diye konuştu. 

Babiri, IŞİD militanlarının, bölgeye 50 kilometre uzaklıktaki Telafer'de olduklarına dikkati çekerek, muhtemel saldırılara karşı Türkmen misafirlerini koruyacaklarını dile getirdi. 

Sağlıksız mekanlarda kalan Türkmen ailelerin, bu kampa nakledileceğini kaydeden Babiri, "Türk Kızılayı başta olmak üzere çok sayıda insani yardım kuruluşu, bölgeye tırlarla gıda ve acil ihtiyaç malzemeleri gönderiyor. Erzaklar, herkese eşit şekilde dağıtılıyor, bu konuda herkesin gönlü rahat olsun" şeklinde konuştu. 

Telafer'in, 16 Haziran'da IŞİD'in eline geçmesinin ardından 50 bin Türkmenin, Sincar'a sığındığını dile getiren Babiri, şunları kaydetti:

"Parası olan Şii Türkmenler, Kerbela ve Necef'e gitti. Maddi durumu elvermeyen ya da evinden uzaklaşmak istemeyen insanlar ise burada kaldı. Yaptığımız sayımlara göre 50 bin Telaferli Türkmen, Sincar'a geldi. Bu kadar insanın ihtiyaçlarını karşılamak çok zor. Elimizden gelen her türlü yardımı yapacağız."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »