23 Haziran 2018, Cumartesi

Telaferli Türkmenlere bayram yadımı

Kızılay ekipleri, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde, Irak’ta kampta kalan Telaferli Türkmen sığınmacılara insani yardımda bulundu.

29 Temmuz 2014 Salı 1:40
Telaferli Türkmenlere bayram yadımı
Türk Kızılay'ı, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde, Irak’taki çatışmalar nedeniyle kamplarda kalan Telaferli Türkmen sığınmacılara insani yardım malzemesi dağıttı. 

Irak’ta iç çatışmaların başladığı haziran ayının başından beri yaraları saran Kızılay, bayramda da Telaferli Türkmenleri yalnız bırakmadı. Kızılay ekiplerinin, 16 tırla getirdiği insani yardım malzemeleri, Erbil-Musul yolu üzerindeki Hazer Kampı'nda kalan ailelere dağıtılmaya başlandı. Dağıtımda zaman zaman izdiham yaşansa da birçok aileye gıda kolileri ve diğer malzemeler teslim edildi. 

Toz toprak üzerinde kurulan derme çatma çadırlarda kalan aileler, kendilerini bayramda unutmayan hayırsever Türkiye halkına teşekkür etti.

Kızılay Irak İnsani Yardım Sorumlusu Ümit Türkarslan yaptığı açıklamada, yaklaşık 40 gündür Irak’ta insani yardım çalışmalarında bulunduklarını söyledi. Yardıma muhtaç aileler olduğu sürece Irak’ta kalmaya devam edeceklerini dile getiren Türkaslan, "Burada büyük bir insani dram yaşanıyor. Çocuğunu evde unutup gelen aileler var. Bu insanlar, çaresizce dışarıdan gelen yardımları bekliyor. Üzerinde bir karış toz olan çadırlarda kalıyorlar. Sıcaklık çok yüksek. Çocukların çoğu hasta. Biz, hayırsever Türkiye halkının yardımlarını ulaştırmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkarslan, bakliyat çeşitleri, salça, tuz, şeker, yağ, makarna ve süt tozundan oluşan yardım kolilerinin bir ailenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlandığını ifade etti. Sığınmacılara gıda yardımının yanı sıra battaniye, yatak, giysi ve ayakkabı dağıttıklarını belirten Türkarslan, yatakların bedensel engellilerle yaşlı ve bebekli ailelere dağıtıldığını kaydetti. 

Kızılay'ın şimdiye kadar bölgede 47 tırlık yardım malzemesi getirdiğini aktaran Türkarslan, "Türkiye halkının gönderdiği yardımlar, gramı gramına ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılıyor. Biz burada büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Tek bir paketin bile ziyan olmasına izin vermeyiz. Hayırsever halkımızın Kızılay'a bağışlarını sürdürmesini diliyoruz" diye konuştu. 

Yardımların organize etmesine destek veren Irak Türkmen Cephesi (ITC) Milletvekili Aydın Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye hükümetine, Türkiye halkına ve Kızılay'a teşekkür etti. Kampta çok sayıda hasta çocuk olduğunu tespit ettiklerini anlatan Maruf, "Bundan sonra insani yardımların yanı sıra sağlık çalışmalarını da organize edeceğiz. Kampa doktor getirerek, hastaları muayene edeceğiz. Durumu ciddi olanları, Erbil'deki hastanelerde tedavi altına alacağız" dedi. 

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »