23 Mayıs 2018, Çarşamba

Teröristin cenazesini cemevi kabul etmedi

İstanbul'da polise el bombasıyla saldıran 2 kadın teröristten birinin cenazesi Eskişehir'de toprağa verildi. Teröristin cenazesini cemevinin kabul etmemesi ise dikkat çekti.

7 Mart 2016 Pazartesi 10:47
Teröristin cenazesini cemevi kabul etmedi
İstanbul Bayrampaşa’da Çevik Kuvvet Şubesi’ne silahlı saldırı düzenleyen, ardından polisle girdikleri çatışmada öldürülen DHKP-C’li 2 kadın teröristten 27 yaşındaki Çiğdem Yakşi’nin cenazesi Eskişehir’de toprağa verildi. Aile, örgüt sempatizanlarının cenaze törenine katılmasına izin vermedi, görüntü alan basın mensuplarına tepki gösterdi.

Çiğdem Yakşi’nin cenazesi bugün Sabahsaatlerinde İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan yakınları tarafından teslim alındı. Yakınları, DHKP-C sempatizanlarının haberi olmadan cenazeyi alıp İstanbul’dan Eskişehir’e doğru yola çıktı. Aile, terör örgütü sempatizanlarının cenaze törenine katılmasını da istemedi.

Çiğdem Yakşi’nin cenazesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait cenaze aracı öğleden sonra Eskişehir’e getirildi. cemevinde yapılması düzenlenen cenaze töreni buraya götürülmedi. Yakşi’nin cenazesi  doğrudan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Asri Mezarlığa götürüldü. Mezarlık girişinde HDP İl Başkanı Ahmet Uluçelebi ile polisin geçen yıl Eskişehir’de DHKP-C örgütüne düzenlediği operasyonda gözaltına alınan ve ardından da araştırma görevlisi olarak çalıştığı Osmangazi Üniversitesi’ndeki görevine son verilen Nuriye Gülmen aileye başsağlığı dilemek istedi. Aile bireyleri Uluçelebi ve Gülmen’e tepki gösterdi. Aile yakınlarından bazıları ise görüntü alan basın mensuplarına da tepki gösterdi. Araya giren yakınları aile bireylerini uzaklaştırdı. Çiğdem Yakşi’nin cenazesi, daha sonra mezarlık içerisine götürülerek burada toprağa verildi. Jandarma ekipleri de mezarlıkta geniş güvenlik önlemi aldı.

CEMEVİ KABUL ETMEDİ

Eskişehir Cemevi’nin terörist cenazesini kabul etmemesi üzerine taşıma su ile mezar başında yıkanan ceset 5-10 kişilik terör sempatizanı bir grup tarafınden defnedildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olaya tepki gösterirken Eskişehir Cemevi’nden herhangi bir açıklama gelmedi.

Baba Yılmaz Yakşi’nin Eskişehir’de inşaatlarda boyacılık yaptığını, iki kızının olduğunu belirten yakınları, kızlardan Çiğdem Yakşi’nin 8 yıl önce üniversite eğitimi için İstanbul’a gittiğini söyledi. Çiğdem Yakşi’nin burada terör örgütü DHKP-C üyeleriyle arkadaşlık ettiğini belirten bir yakını, "Ailesi, kızlarına örgütten uzaklaştırmak için çok uğraştı. Ancak Çiğdem bir türlü vazgeçmedi. Çiğdem, uzun süredir de Eskişehir’e gelmiyordu" dedi.

Çiğdem Yakşi’nin DHKP-C terör örgütü üyesi olmak, izinsiz yürüyüşlere katılmak, pankart ve afiş asmak gibi olaylardan poliste çok sayıda suç kaydının olduğu, birkaç kez cezaevine girip çıktığı, geçen yıl da canlı bomba şüphesi ile yakalandığı ve sevk edildiği adliyede serbest bırakıldığı belirtildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »