Teröristler savcıyı başına ateş edip şehit etmiş!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, operasyon ve şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın otopsi sonucuyla ilgili açıklama yaptı. Başsavcılık, teröristlerin silahıyla Kiraz'ın başına bitişik atış olacak şekilde ateş edildiğini duyurdu.

3 Nisan 2015 Cuma 2:59
Teröristler savcıyı başına ateş edip şehit etmiş!
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın adliyedeki odasında rehin alınmasının ardından yapılan operasyona ilişkin yazılı açıklama yaptı. 2 sayfalık açıklamada Salihoğlu, "31 Mart 2015 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın çalışma odasında görevini ifa etmekteyken iki silahlı terörist tarafından rehin alınması ve uzun süren görüşmelere rağmen teröristlerin teslim olmayıp,  Cumhuriyet Savcımızı şehit etmesi olayıyla ilgili olarak gerek yazılı, gerekse görsel ve sosyal medyada çıkan bazı haberlerde Cumhuriyet Savcımızın polislerce öldürüldüğü, teröristlerin içeriye bomba ile girdikleri, içeride bomba patlattıkları , şehit Cumhuriyet Savcısının otopsisinin yapılmadığı ve buna benzer eksik, maksatlı, yanlı yayınlar yapılmakta olduğu müşahade edilmiştir." dedi.
 
Başsavcı’nın açıklaması şöyle:
 
-Olayın başından sonuna kadar Cumhuriyet Başsavcılığımız ve emniyet birimleri koordineli ve birlikte hareket etmişlerdir.
 
-Öncelikle herhangi bir silah kullanılmaksızın ve kimseye zarar gelmeksizin rehin alma işleminin sonlandırılması amaçlanmıştır.
 
SEZGİN TANRIKULU İÇİN İLGİNÇ İFADELER
 
Bu bağlamda İstanbul Baro Başkanı Sayın Ümit Kocasakal, Avukat Şükriye Erden ve özellikle Sami Elvan’ın terörislerle iletişimleri sağlanmış, uzun görüşmelere rağmen teslim olmamışlardır. Teröristlerin görüşmek istediği Avukat Sezgin Tanrıkulu kendisine ilk ulaşıldığında adliyeye geleceğini belirtmesine rağmen adliyeye gelmediği gibi kendisine ulaşılmak istendiğinde telefonlara da çıkmamıştır.
 
GÖRÜŞME DEVAM EDERKEN SİLAH SESLERİ GELDİ
 
Görüşme devam etmekteyken Cumhuriyet Savcımızın odasından peş peşe silah sesleri gelmesi üzerine güvenlik güçlerimiz yasal müdahalede bulunmuşlardır. Bu esnada teröristlerde güvenlik güçlerine silahla karşılık vermişlerdir. 
 
-Çatışma bittiğinde Cumhuriyet Savcımız ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış, yapılan tedaviye rağmen hayata döndürülememesi üzerine şehit olmuştur. 
 
7.65 TABANCA VE ÇOK SAYIDA BOŞ KOVAN BULUNDU
 
-İki terörist ise suçta kullandıkları 7.65 mm çaplı Fransız model tabanca ve bu silaha ait çok sayıda boş kovan, dolu mermi ile ölü olarak etkisiz hale getirilmiştir.
 
SAVCININ BAŞINA BİTİŞİK ATIŞ YAPTILAR
 
-Şehit Cumhuriyet Savcımızın 1 Nisan 2015 saat 01.30’da Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi sonucu elde edilen bilgilere göre Cumhuriyet Savcımızın başına bitişik atış olacak şekilde silahla ateş edildiği, ateş edilen silahın ise teröristlerin kullandığı 7.65 çaplı silah olduğu tespit edilmiştir. 
 
ÇANTADAN BOMBA ÇIKMADI
 
-Teröristlerin yanlarındaki çantada bomba olabileceği düşüncesiyle fünye ile kontrollü patlatıldığı, çantada bomba bulunmadığı tespit edilmiştir.  
 
ADLİYEYE BÖYLE GİRDİLER 
 

-Teröristlerde bir tanesinin adliyeye elinde avukat cübbesiyle sahte olduğu düşünülen avukat kimliği ile içeriye üst araması yapılmadan girdiği güvenlik kamera kayıtlarından tespit edilmiştir. Konuyla ilgili soruşturma etkin bir şekilde sürdürülmekte olup, tamamlandığında ayrıntılı bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
 
İşte teröristlerin adliyeye giriş görüntüleri
 
CHP'Lİ MİLLETVEKİLİ DE DOĞRULADI

Öte yandan CHP'nin savcı kökenli İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan rehine eyleminin ardından yaşamını yitiren Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın yapılan otopsisinde, iki adet 7,65'lik mermi çekirdeği bulunduğunu söyledi. Özgündüz, bu mermi çekirdeklerinin DHKP/C'lilerin silahıyla uyumlu olduğuna dikkati çekti.

CHP'li Özgündüz, Çağlayan Adliyesi'ndeki eylemde yaşamını yitiren Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın otopsisinin yapılmadığı iddialarının doğru olmadığını belirterek, otopsinin yapıldığını öğrendiğini bildirdi. Özgündüz, Milliyet'e yaptığı açıklamada otopsinin Kiraz'ın yaşamını yitirdiği gece yapıldığı, DHKP/C'lilerin otopsisinin ise önceki gün yapıldığını belirtti. 5 kurşun girişi olduğunu, 2'sinin vücutta ele geçtiğini kaydeden Özgündüz, "5 kurşun girişi var, otopside 7,65'lik silaha ait iki adet mermi çekirdeği bulundu. Bu silah DHKP/C'lilere ait. Vücutta bulunan mermi çekirdeklerinin öldürücü nitelikte olduğu tespit edildi" ifadesini kullandı.

Özgündüz, şehit edilen Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın otopsisine ilişkin, “Şehit edilmesi yasa dışı terör örgütleri tarafından yapılan eylemle gerçekleştiği sabit gözüküyor” dedi.

Bu kuvvetle muhtemel eylemi yapan yasadışı örgüt mensuplarının görüntülerdeki silahından savcı arkadaşımız şehit edildi. Polis silahı konusu spekülasyon, operasyon başarısızlığı ayrı bir konu… Şehit edilmesi yasa dışı terör örgütleri tarafından yapılan eylemle gerçekleştiği sabit gözüküyor.

Edinilen bilgiye göre pazarlık aşamasındayken serbest bırakılması aşamasına gelinmiş ancak yurt dışında Yunanistan ile yapılan görüşme ile infazın geçekleştiği bilgisini aldık.”
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »