23 Şubat 2019, Cumartesi

Ticaret Bakanlığı'ndan ekmek zammına müdahale!

Ticaret Bakanlığı ekmek fiyatlarına ilişkin, "Bakanlığımız, Ankara ilinde tarifenin 200 gram ekmeğin fiyatı azami 1 lira olacak şekilde uygulanmasına ilişkin görüş belirtmiş olup, ekmeğin 1 liranın üzerinde satılmasına Bakanlığımızca uygun görüş verilmemiştir." değerlendirmesinde bulundu.

1 Ekim 2018 Pazartesi 19: 0
Ticaret Bakanlığı'ndan ekmek zammına müdahale!
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ekmek fiyatlarının, Tacir ve  Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin  Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik ile Esnaf ve Sanatkarlarca Üretilen Mal ve  Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, iller  veya ilçelerde esnaf için ilgili esnaf ve sanatkarlar odaları, tacirler için ise  ticaret odaları tarafından hazırlanan fiyat tarifelerine istinaden belirlendiği  vurgulandı.

Bu kapsamda, ekmek fiyatıyla ilgili, ticaret odası veya ticaret ve  sanayi odası yönetim kurulu, Ticaret İl Müdürü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl  Müdürü ile esnaf ve sanatkarlar odaları birliği, tarifeyi düzenleyen oda ve  ilgili belediyenin temsilcilerinden oluşan heyetin değerlendirmesinin alındığını  aktarılan açıklamada, "Heyetin değerlendirmesi ve ilgili meslek komitesinin  görüşü de dikkate alınarak yönetim kurulunca ekmek tarifesine ilişkin teklif  oluşturulmaktadır. Hazırlanan bu teklif Bakanlığımızın görüşüne sunulmakta ve  daha sonra yapılacak ilk toplantıda oda meclisinin onayına sunulmaktadır. Bu  şekilde hazırlanan tarifeler oda meclisinin onayı ile yürürlüğe girmektedir.  Esnafımız için belirlenen tarifelerde de benzer bir süreç söz konusudur."  ifadesine yer verildi.

"Tarifeye uymayana yaptırım uygulanacak"

Açıklamada, ekmek fiyat tarifesinin belirlenmesine ilişkin mevzuatta  yer alan usul ve esaslara riayet edilmeden ve Bakanlığın görüşü alınmadan tarife  belirlenmesinin mümkün olmayacağına işaret edilerek, şöyle devam edildi:

"Diğer taraftan, Bakanlığımızca 28/09/2018 tarihinde yürürlüğe konulan  Yönetmelikle, hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir  mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerce, azami fiyatları  tarifeyle belirlenen malların temini karşılığında üreticiye birim miktar başına  tarifedeki azami fiyatın yüzde 85'inden daha az ödeme yapılamayacağı düzenlenmiş  ve halihazırda 28.09.2018 itibarıyla mevcut tarifede değişiklik yapılmaksızın  üretici lehine önemli ölçüde maliyet avantajı sağlanmış bulunmaktadır. Ekmek  üreticilerine yönelik yapılan maliyet azaltıcı bu tedbire rağmen halkın temel  gıda maddesi olan ekmek fiyatlarının speküle edilerek artırılmasına dair haksız  ve yetkisiz girişimler müşahede edilmektedir. Bakanlığımız, Ankara ilinde  tarifenin 200 gram ekmeğin fiyatı azami 1 lira olacak şekilde uygulanmasına  ilişkin görüş belirtmiş olup, ekmeğin 1 liranın üzerinde satılmasına  Bakanlığımızca uygun görüş verilmemiştir."

Bakanlığın görüşü alınmadan uygulamaya koyulan ekmek fiyat  tarifelerinin hükümsüz olduğu belirtilen açıklamada, şunları kaydedildi:

"Belirlenen tarifenin dışında satış yaptığı tespit edilenler hakkında  gerekli yaptırımların uygulanmasına yönelik tedbirlerin alınacağı hususu  kamuoyuna saygıyla duyurulur."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »