TMMOB parçalanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 67 maddelik yeni “torba” yasa taslağı ile açtığı davalar ve Gezi sürecindeki tutumuyla hükümeti kızdıran TMMOB’un “parçalanacak” bölünmesi öngörülürken, cami gibi ibadethanelere yeni ayrıcalıklar getiriliyor.

10 Aralık 2014 Çarşamba 18:46
TMMOB parçalanacak
Taslağa göre ibadethanelerin müştemilatlarından da “çevre temizlik vergisi alınmaması” öngörülürken üniversite, öğrenci yurtları, köyler vergi muafiyeti kapsamı dışına çıkarılıyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mustafa Çakır'ın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 67 maddelik yeni “torba” yasa taslağı ile, açtığı davalar ve Gezi sürecindeki tutumuyla hükümeti kızdıran TMMOB’nin “parçalanarak” bölünmesi öngörülürken, cami gibi ibadethanelere yeni ayrıcalıklar getiriliyor. Taslağa göre ibadethanelerin müştemilatlarından da “çevre temizlik vergisi alınmaması” öngörülürken üniversite, öğrenci yurtları, köyler vergi muafiyeti kapsamı dışına çıkarılıyor.

* İmar Yasası’nın “tanımlar” başlıklı maddesi değiştiriliyor. Tanımlar içerisine “Mekânsal Strateji Planı” giriyor.

* Şantiye şefine iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı da veriliyor.

* Kentlerde ilgili idareler meclis kararı alarak binaların rengi dışında mimari estetiği ile ilgili kural koyabilecek. Yapıların inşasında yöresel malzeme ve yöresel mimarı kullanımı zorunluluğu getirebilecek. Yapıların otopark gereksinimi kendi parselinde karşılanacak. Kendi parselinde otopark olmaması halinde ise otopark sertifakası olmadan ruhsat düzenlenemeyecek.

TMMOB’ye darbe

* Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği’nin (TMMOB) yapısı da sil baştan değiştiriliyor. Buna göre en az 25 meslek mensubu bulunan il merkezlerinde her meslek grubu için bulundukları ilin adı ile anılacak bir oda kurulacak. Yeterli sayıda meslek mensubu bulunmayan veya oda kurulmayan yerlerdeki meslek mensupları ise en yakın ildeki odaya tabi olacak. TMMOB Umumi Heyeti, kararlarını çoğunlukla değil nispi temsil sistemiyle alabilecek. TMMOB tarafından hazırlanan yönetmelikler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca uygun görülüp onaylanmadan yürürlüğe giremeyecek.

* Doğal varlıklar ve doğal SİT alanları da taşınmaz kültür varlıkları gibi kamulaştırılabilecek.

‘Püskürteceğiz’

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, çalışmanın “kapalı kapılar ardında yürütüldüğüne” dikkat çekti. Daha önce TMMOB’yi teslim almaya yönelik değişikliklerin geri püskürtüldüğüne işaret eden Soğancı, hazırlanan taslak hakkında TMMOB’ye görüş sorulmadığına dikkat çekti. Soğancı, “Yasamızda yapacakları değişiklikle, bir türlü arka bahçesi yapamadıkları örgütümüzü parçalayarak, bölerek güçsüzleştirmek, etkisizleştirmek istiyorlar” dedi. Soğancı, TMMOB’nin bu saldırıyı da püskürteceğini vurguladı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »