25 Haziran 2018, Pazartesi

TMSF Alp Gürkan'ın mal varlığına tedbir koydu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Soma Holding'in patronu Alp Gürkan'ın tüm mal varlığına tedbir koydu.

18 Haziran 2014 Çarşamba 0: 3
TMSF Alp Gürkan'ın mal varlığına tedbir koydu
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan ve Korkmaz Yiğit'in de aralarında bulunduğu 13 işadamı ile 5 şirketin tüm malvarlığına tedbir kararı koyduğu ortaya çıktı. 4 gün önce konulan tedbir kararının, nitelikli dolandırıcılık ve mal kaçırma suçlamasıyla işadamlarının yargılandığı İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava nedeniyle alındığı belirtildi.
 

ALP GÜRKAN'IN MALVARLIKLARINA TEDBİR


TMSF'nin kararında, Alp Gürkan'ın 76 milyon 794 bin, Kemal Gülman'ın 100 milyon dolar, Mehmet Erdoğan'ın 153 milyon 282 bin liralık borçları nedeniyle tüm malvarlığına tedbir kararı konulduğu ifade edildi. Korkmaz Yiğit'in borçlarının hesaplanmasına ise devam edildiği, bu nedenle net rakam verilmediği öğrenildi.

TMSF'nin malvarlığına tedbir koyduğu işadamları şunlar: Alp Gürkan, Korkmaz Yiğit, Gürbüz Yiğit, Kemal Gülman, Mehmet Erdoğan, Fuat Araz, Kahraman Yiğit, Mert Yiğit, Etel Valid, Berfi Memi, Firdevs Erentuğ, Kemal Kömür ve Ayhan Yılmaz.

Öte yandan, Metal Yapı İnşaat, Garanti Gayrimenkul, Günal İnşaat, Üçgen Gayrimenkul ve Yedisil Gayrimenkul adlı firmaların da malvarlığına da tedbir konuldu.

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ile işadamı Korkmaz Yiğit'in de aralarında bulunduğu 17 tutuksuz sanık, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurma, kurulan örgüte üye olma, örgüt suçu kapsamında hileli iflas ve dolandırıcılık' ile suçlanıyor. Sanıkların 21 yıla kadar hapisleri isteniyor. 
 

ALP GÜRKAN DURUŞMAYA KATILMADI


Davanın ilk duruşması İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. İlk duruşmaya Alp Gürkan, katılmadı. Gürkan'ın avukatları mahkemeye 'duruşmaya gelmemesi nedeniyle mazeret' sundu. İşadamı Korkmaz Yiğit'in de aralarında bulunduğu 7 tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu. Duruşmada savunma yapan Korkmaz Yiğit hakkındaki iddiaları kabul etmedi ve beraatini istedi. Devletin resmi kurumlarının gerekli araştırmayı yapmadan sanık olduğunu öne süren Yiğit, “Kemal Gülman benim mallarımın emanetçisi olarak gösteriliyor. Ama bu doğru değil" dedi.
 

"ALP GÜRKAN'IN BU OLAYLARLA ALAKASI YOK"


Yiğit ifadesinde, Alp Gürkan'ın ile ilgili de iddialara değindi. İddianamede Yiğit'in mallarını Mehmet Erdoğan'a verdiği, Erdoğan'dan da Yiğit'in yönlendirmesiyle Alp Gürkan'ın aldığı yönündeki iddialara da yanıt verdi. Yiğit, Alp Gürkan'ın kendi tavsiyesiyle bazı yerlerden gayrimenkul aldığını ancak bunları Mehmet Erdoğan'dan almadığını ifade etti. Yiğit, "Alp Gürkan vergi müfettişi sorgulamış ancak yanlış ifade vermiş. Onlar dosyada sanık olan Mehmet Erdoğan'dan yer almadılar. Alp Gürkan'ın, Mehmet Erdoğan'la uzaktan yakından alakası yoktur. Benim tavsiyemle Ispartakul'de bazı araziler aldı." diye konuştu. Sanıkların savunmasının alınmasına devam ediyor. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »