26 Mayıs 2018, Cumartesi

Torpilde yeni liste

CHP sözcüsü Haluk Koç, eski ve mevcut bakanların, devlet görevlilerinin yakınlarının torpille memur olduklarına dair geçen hafta açıkladığı isim listesinin ikinci bölümünü açıkladı. İkinci torpil listesinde, Mehmet Ali Şahin’in yeğeni Fatma Erten, AKP Üsküdar Gençlik Kolları Başkanı Selim Terzi, Hüseyin Çelik’in yeğeni Latif Çelik, Tayyip Erdoğan’ın özel kalem müdürlüğünü isimleri yer aldı.

15 Aralık 2014 Pazartesi 15:23
Torpilde yeni liste
Sayıştay Genel Kurulu’nun 2005’te, istisnai memuriyet kadrolarına atananların KPSS sınavına katılmadıkları halde, bir süre sonra sınavla girilebilecek memur kadrolarına atandığını belirlediğini anımsatan Koç, daha sonra KPSS başarı belgesi olmadan devlet memuru yapılan
kişilerin isimlerini ve başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere devletin üst kademesindeki AKP’lilere yakınlıklarını açıkladı. Haluk Koç, “Her biri keşfedilmemiş bir cevher” diyerek ikinci listeyi şöyle açıkladı:

İki günde müşavir Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafçısı Kayhan Özer’in kızı Tuğçe Özer, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda iki gün basın müşaviri olarak görev yapıyor. Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde, örtülü ödenekten sorumlu Maksut Selim’in oğlu Yasin Ekrem Selim, AB Bakanlığı’nda müşavirlik kadrosuna atanıyor. Erdoğan’ın uzun yıllar özel kalem müdür yardımcılığını yapan, şimdiki Bilim Sanayi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre
Karaosmanoğlu’nun oğlu Alperen Karaosmanoğlu. AB Bakanlığı’nda açıktan atamayla memur yapıldı. Bir süre sonra da maaşların oldukça yüksek olduğu Başbakanlık yatırım Ajansı’na geçti.

BELGELER BÜROKRATLARDAN GELİYOR

CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Koç, AKP sözcüsü Beşir Atalay’ın kendisine yönelik “Paralelin papağanı olmuş” sözlerine de yanıt verdi. Koç, “Deniz Feneri davasında, Kırıkkale’deki zanlılara telefon ederek ‘Hazır olun, bilgileri, belgeleri yok edin, polis geliyor’ diye köstebeklik yapan ve bu marifeti de yargı kararıyla ortaya açığa çıkartılan kişi. Bak Beşir Bey; biz paralel, dikdörtgen, kare, üçgen bilmeyiz. Bu ihbarlar nereden geliyor biliyor musunuz? Senin eski milletvekillerinden, bürokratlarından, parti teşkilatlarından, sade vatandaşlardan geliyor. Daha da akmaya devam ediyor. Yani minareyi çaldınız, kılıfına sokamıyorsunuz. Çürümeye başladınız, tükeniyorsunuz artık. Kendi içinizden bağırın” dedi.
Sarayda görev

Eski Kültür Bakanı Atilla Koç’un oğlu Ali Taha Koç, Başbakanlık’ta başmüşavir görevine getirildi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bilişim biriminin başında görev yapıyor.

KPSS puanı yetmeyenler

Mehmet Ali Şahin’in teyzesinin kızı Fatma Erten, KPSS puanı yetmeyince, Meclis’e bağlı devlet arşivlerine, istisnai kadroyla atandı. Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın danışmanlığını yapan Nurettin Şah, TÜRKSAT direktörlüğüne, daha sonra sınavsız olarak TİB yönetim sistemleri koordinatörlüğüne getirildi. Yeni AB Bakanı Volkan Bozkır’ın özel kaleminin kardeşi Ahmet Can, kısa süre önce AB Bakanlığı’nda müşavir yapıldı. Hüseyin Çelik’in yeğeni Latif Çelik, KPSS puanı yetmeyince, TBMM’de memur yapıldı.

Neredeyse bir aile

Egemen Bağış’ın Amerika’dan arkadaşı Sani Kunduroğlu, önce Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’ne alınıyor, daha sonra AB Bakanlığı Müşavirliği’ne geçiriliyor. Ayşe Kunduroğlu da Sani Kunduroğlu’nun eşi, AB Bakanlığı’nda, Ulusal Ajans’ta görevlendirilerek yüksek maaşlı mevkiye getiriliyor. Yine Egemen Bağış’ın özel kalemi İbrahim Bayram’ın arkadaşı Mehmet Safi Öztekin, eski Bakan Zafer Çağlayan döneminde açıktan memur yapılıyor.

Sare Davutoğlu’na danışman

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’na sekreterlik yapan kadın halterci Dolunay Yüksel, 3600 ek göstergeli ve bol ikramiye ve yüksek maaşla Başbakanlık Müşavirliği’ne atanıyor. En az 3 yıl süreli yükseköğrenim veren fakülte ve yüksekokulları bitirerek mesleğe özel yarışma sınavı ile giren ve belirli bir süre meslek içi eğitimden sonra özel bir yeterlilik sınavı sonunda atanan müfettiş ve uzmanların mesleklerinde en az 8 yıl görev yaptıktan sonra erişebildikleri 3600 ek göstergeye adeta “paraşütle”, hiçbir liyakat ve kariyer gözetmeksizin atanıyor. Hem de 26 Kasım 2014 tarihli 29187 sayılı Resmi Gazete ile bütün müfettiş ve uzmanların gözünün içine sokarak ve dalga geçer gibi atanıyor. Daha önce AKP Kahramanmaraş Milletvekili ve eski TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil’in danışmanı Adil Murat Alan, sınavsız olarak TİB’e uzman yapıldı. Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu’nun kızı Çağla Seymenoğlu. Herhangi bir sınava girmeden, açıktan atamayla Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nde memur oldu.

KPSS’siz öğretmen

Eski AKP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Sezal’ın kızı Zeynep Sezal. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından KPSS’si olmadığı halde Kahramanmaraş’a öğretmen olarak atandı. Çiğdem Erdoğan Atabek, AKP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı iken Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcılığı’na atandı. 1981 doğumlu. KPSS’ye hiç ihtiyaç duyulmaksızın 8000 ek göstergeli makama oturdu.

Arınç’a da yüklendi

Kendisinin ilk listeyi açıklamasının ardından “Bütün söylediklerine yalan diyemem” diyen Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’a da yanıt veren Koç, “Yeğenin ve abin veya kardeşin, TBMM’de Milli Saraylar koruma danışman kadrosuna senin döneminde atandılar mı atanmadılar mı? Bırak iyi polisliği. Var mı, yok mu çık söyle bakalım” dedi.

‘Site kurduk’

Koç, haksız memur alımlarını duyurmak içinde bir site kurduklarını belirterek, “Haksızatama. com.’ Bütün duyumlarınızı bildirin” ifadelerini kullandı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »